تبلیغات
آفتاب پنهان - قشرى گرى
 
صفحه نخست          تماس با مدیر            نسخه موبایل                RSS                  
دوستان
قشرى گرى
قشرى گرى یكى از آسیب هاى تربیتى مهدویت است.

منظور از آن، جمود بر ظواهر متون دینى، در فهم، و ظواهر مناسك شریعت، در مقامِ عمل است . قشرى گرى از این جهت آسیب زاست كه انسان را در قشر دین متوقف مى سازد و به این ترتیب، خود فرد را از دین بى بهره، و دیگران را در دام بدفهمى گرفتار مى سازد.

قشرى گرى در دین، مانع فهم عمق معارف دینى مى گردد و از این رو بسترى براى رشد كج فهمى و انحراف و بدعت است . نمونه بارز این امر در زمان حكومت حضرت على علیه السلام توسط خوارج آشكار گردید؟ كسانى كه حاضر نشدند به ورق هاى كاغذین قرآن تعرض كنند، اما سرانجام بر آن شدند تا قرآن ناطق را خاموش كنند. این گونه قشرى گرى، همیشه دركمین تربیت دینى است.

در دوران غیبت امام مهدى ارواحنا له الفداء نیز همواره این تهدید وجود دارد. ذهن ها واندیشه هاى خام برخى متدینان، آنان را به بدفهمى وبدعت وا مى دارد، چنان كه به هنگام ظهور مهدى ارواحنا له الفداء سخنان او و احكام دینى كه او مطرح مى سازد، در نظر مردم جدید و ناشناخته است و قشرى بودن افراد، آنان را به تعبیرهاى نادرست از احكام دینى خواهد كشاند.

امام صادق علیه السلام به این نكته اشاره دارد، آن جا كه مى فرماید: قائم ارواحنا له الفداء در جریان پیكار خود، با امورى رو به رو مى گردد كه رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم با آن ها رو به رو نشد.

همانا رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم در حالى به سوى مردم آمد كه آنان، بت هاى سنگى و چوب هاى تراشیده را مى پرستیدند، ولى علیه قائم ارواحنا له الفداء مى شورند و كتاب خدا را علیه او تأویل مى كنند و بر اساس آن با او مى جنگند. [1]

بنابراین، یكى از آسیب هایى كه دركمین تربیت مهدوى قرار دارد این است كه افراد تحت تربیت، ذهن و اندیشه هایى خام داشته باشند و معارف دین را در حد فهم هاى قاصر خود، محدود و محصور سازند. [2]

پی نوشت ها :
[1] غیبة نعمانى ص 297.

[2] برترین هاى فرهنگ مهدویت در مطبوعات ص 54.

هوای دلاینجا آسمان ابری ست
آنجا را نمی دانم
اینجا هوایش بهاری نیست
آنجا را نمی دانم
اینجا عاشقا تنهایند
آنجا را نمی دانم
اینجا دل برای تو تنگ است
آنجا را نمی دانم...
کتابنامه

کتاب «مهدیان دروغین» تألیف حجت‌الاسلام رسول جعفریان منتشر و روانه بازار شد. دانشیار دانشگاه تهران در این کتاب به تقسیم حوزه‌های مختلف جغرافیایی دنیای اسلام پرداخته و مهدیان دروغین در مناطق و دوره‌های مختلف تاریخ را معرفی کرده است.

نظرسنجی
به نظر شما چقدر برای واقعه ظهور آماده هستیم؟دیگر امکاناتاین نوا را در وبلاگ خود پخش کنید:

شمارنده
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :