تبلیغات
آفتاب پنهان - وزیر همایون
 
صفحه نخست          تماس با مدیر            نسخه موبایل                RSS                  
دوستان
وزیر همایون
سقوط در دام بهائیت
وزیر همایون، اواخر عمر (دوران ورشكستگی سیاسی) به قول بامداد: «انحراف عقیده مذهبی» یافت، [1] یعنی «بابی شد و ترتیبات دیگری در زندگانی او به وجود آمد و به صورت خیلی عبرت آور و تأ سف انگیز درگذشت» [2] و كارش (در پریشان حالی ) به آنجا كشید كه حتی قبرش بر بازماندگان مخفی ماند.

قرائن تاریخی، حاكی است كه تمسك وی به عباس افندی [3] (پیشوای بهائیت) روی ایمان نبود و انگیزه سیاسی داشت. آیتی ، مبلغ بهائی كه از آن فرقه برگشت، می نویسد: «پوشیده نماند كه چون در تمام ادوار بهائیت، یك نفر قائم مقام وزیر همایون... بود كه بر اثر جنون خمری و اغتشاش حواس، بهائی شد و بهائی شدن او هم با آن جنون، از روی عقیده مذهبی نبود، بلكه بر اثر اشتباهات سیاسی بود، لهذا لازم دانستم كه شرح حال او را مختصری اشاره كنم... چه، شرح بهائی شدن قائم مقام مذكور نزد نگارنده است. حتی الواحش كلا نزد من است و من خود واسطه آنها بوده ام و احدی به قدر بنده از حالات او آگاهی ندارد. حتی عبدالبهاء یكی از فتوحات مهمه مرا تبلیغ این وزیر قلمداد نموده بود كه در مدت هشتاد سال هیچ مبلغی نتوانست یك نفر وزیر را به دام بهائیت بیندازد [4] و از بس در بهائی شدن او كیف كرده بود، در لوحی كه به عربی برایم فرستاده می گوید: الهی، الهی، ان عبدالحسین قد نادی اهل المشرقین و ذكر بذكرِك ملاء الخافقین...».

لذا با او معاشرت كرده تا بر اثر معاشرت با نگارنده امیدش تأ یید شد و از من درخواست توصیه بر سر سپهسالار [تنكابنی، فاتح تهران در مشروطه دوم] و سردار اسعد [بختیاری، دیگر فاتح تهران] می كرد و من در دل بر او می خندیدم كه گمان می كند مكاتبه دائمی بین من و آن آقایان مستمر است، ولی صورتا امیدوارش می كردم و به كجدار و مریز گذرانیده بالاخره روانه تهرانش كردم....

اما پس از ورود به طهران بهائیان چه كردند؟ از عكا تا طهران، از عبدالبهاء تا حاج غلامعلی مبلغ كاشانی، به هر اسم و رسم توانستند گوش او را بریدند و هی وعده فتح و نصرت و شفا و صحت دادند تا بالاخره از هستی ساقطش كردند و پس از دو سال، جسدش را به خاك سپرده و ارتش را هم به گور كردند و رهایش نمودند». [5] .

پاورقی:
[1] شرح حال رجال ایران، 4 / 173.

[2] خاطرات احتشام السلطنه، صص 179 ـ 180.
[3] نصرا رستگار، مورخ بهائی، می نویسد: میرزا مهدی خان غفاری «با كمال اشتیاق» به اتفاق برادرش ابوالقاسم خان «عزم كوی جانان نمود و در اسكندریه به لقای» عباس افندی نائل شدند.
[4] این مطلب را آیتی در اوایل عصر پهلوی نوشته و می دانیم كه بعدها (با حمایت امریكا) وزیران و حتی نخست وزیر بهائی در كشورمان بر تخت قدرت نشستند....
[5] كشف الحیل، 3 / 194 ـ 195.


هوای دلاینجا آسمان ابری ست
آنجا را نمی دانم
اینجا هوایش بهاری نیست
آنجا را نمی دانم
اینجا عاشقا تنهایند
آنجا را نمی دانم
اینجا دل برای تو تنگ است
آنجا را نمی دانم...
کتابنامه

کتاب «مهدیان دروغین» تألیف حجت‌الاسلام رسول جعفریان منتشر و روانه بازار شد. دانشیار دانشگاه تهران در این کتاب به تقسیم حوزه‌های مختلف جغرافیایی دنیای اسلام پرداخته و مهدیان دروغین در مناطق و دوره‌های مختلف تاریخ را معرفی کرده است.

نظرسنجی
به نظر شما چقدر برای واقعه ظهور آماده هستیم؟دیگر امکاناتاین نوا را در وبلاگ خود پخش کنید:

شمارنده
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :