تبلیغات
آفتاب پنهان - اطاعت اولى الامر
 
صفحه نخست          تماس با مدیر            نسخه موبایل                RSS                  
دوستان
اطاعت اولى الامر
این دعا اطاعت اولى الامر است، و آن بهترین چیزى است كه بندگان به وسیله آن به درگاه خداوند تقرّب جویند.

خداى - عزّوجلّ - مى ‏فرماید: یا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا أَطِیعُوا اللَّهَ وَأَطِیعُوا الرَّسُولَ وَأُولِی الأَمْرِ مِنْكُمْ؛ [1] اى كسانى كه ایمان آورده‏اید، اطاعت كنید خدا را و اطاعت كنید پیغمبر و اولى الامر از خودتان را.

در این‏جا چند مطلب مورد بررسى قرار مى‏ گیرد:

اول: منظور از اولى الامر در آیه مباركه، ائمه اطهارعلیهم السلام مى ‏باشد.

دوم: وجوب اطاعت اولى الامر.

سوم: این‏كه این امر بهترین چیزى است كه بندگان به سوى خداوند - عزّوجلّ - بدان تقرّب جویند.

چهارم: این‏كه دعا براى تعجیل فرج مولایمان صاحب الزمان‏ ارواحنا له الفداء از مصادیق اطاعت آنان است.

اولى الامر ائمه اطهار هستند.

اخبار بسیارى از طریق خاصّه و عامّه بر این معنى دلالت دارد كه در كتاب‏هاى: كافى، غیبت نعمانى، كمال الدین، غایة المرام، تفسیر البرهان، بحار، مناقب و غیر این‏ها آمده است.

ما در این‏جا به ذكر بعضى از آن‏ها به نقل از تفسیر البرهان و به حذف سند اكتفا مى ‏كنیم:

از جابر بن عبد اللَّه انصارى است كه گفت: هنگامى كه خداوند - عزّوجلّ - بر پیامبرش حضرت محمد صلى الله علیه وآله وسلم این آیه را نازل كرد: یا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا أَطِیعُوا اللَّهَ وَأَطِیعُوا الرَّسُولَ وَأُولِی الأَمْرِ مِنْكُمْ، عرض كردم: یا رسول اللَّه! خدا و رسولش را شناختیم، اولى الامر كه خداوند طاعتشان را به طاعت تو مقرون ساخته كیانند؟ فرمود: آنان خلفاى من هستند اى جابر! و امامان مسلمین پس از من مى ‏باشند.

اولشان على بن ابى طالب، سپس حسن، سپس حسین، سپس على بن الحسین، سپس محمد بن على - كه در تورات به باقر معروف است و تو اى جابر! او را درك خواهى كرد، پس هرگاه او را ملاقات كردى سلام مرا به او برسان - ، سپس صادق جعفر بن محمد، سپس موسى بن جعفر، سپس على بن موسى، سپس محمد بن على، سپس على بن محمد، سپس حسن بن على، سپس همنام و هم‏ كنیه ‏ام حجّت خدا در زمین و بقیة اللَّه در بندگانش، فرزند حسن بن على، آن‏كه خداى تعالى بر دست‏ هاى او مشارق و مغارب زمین را فتح خواهد كرد.

آن‏كه از شیعیان و دوستانش غیبتى خواهد داشت كه در زمان غیبتش بر اعتقاد به امامتش ثابت نمى‏ ماند مگر كسى كه خداوند دلش را براى ایمان آزموده باشد.

جابر گوید: عرضه داشتم: یا رسول اللَّه! آیا براى شیعیانش نفعى از او در زمان غیبت هست؟ فرمود: آرى سوگند به آن‏كه مرا به پیغمبرى مبعوث ساخت، آن‏ها به نور او روشنایى مى ‏گیرند و به ولایت او در عصر غیبت نفع مى ‏برند، هم‏چنان‏كه مردم از نور خورشید سود مى ‏برند هرچند كه ابرى آن را بپوشاند. اى جابر! این از مكنون سرّ الهى و مخزون علم اوست. آن را جز از اهلش مخفى بدار. [2] و نیز از ابوبصیر از حضرت ابوجعفر باقرعلیه السلام درباره فرموده خداى - عزّوجلّ - : یا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا أَطِیعُوا اللَّهَ وَأَطِیعُوا الرَّسُولَ وَأُولِی الأَمْرِ مِنْكُمْ، آمده است كه فرمود: امامان از فرزندان على و فاطمه‏ علیهم السلام تا روز قیامت. [3]

و از حضرت ابوعبد اللَّه صادق‏ علیه السلام در مورد فرموده خداى تعالى: أَطِیعُوا اللَّهَ وَأَطِیعُوا الرَّسُولَ وَأُولِی الأَمْرِ مِنْكُمْ، آمده: فرمود: خصوص ما منظور هستیم. [4]

عنوان وجوب اطاعت اولى الامر
در وجوب اطاعت از اولى الامر همین آیه شریفه: أَطِیعُوا اللَّهَ وَأَطِیعُوا الرَّسُولَ وَأُولِی الأَمْرِ مِنْكُمْ، بس است، و اخبار در این زمینه بسیار است.

اطاعت اولى ‏الامر بهترین چیزى است كه بندگان بسوى خدا بدان تقرّب‏ جویند.

پس از اطاعت خداوند و اطاعت از پیغمبر صلى الله علیه و آله وسلم اطاعت از اولى الامر بهترین وسیله ‏اى است كه با آن به سوى خداوند تقرّب جسته شود.

دلیل بر این معنى روایتى است كه در اصول كافى به سند خود از محمد بن فضیل آمده كه گفت: از امام‏ درباره بهترین چیزى كه به وسیله آن بندگان به خداوند - عزّوجلّ - تقرّب جویند پرسیدم.

فرمود: بهترین چیزى كه بندگان به وسیله آن به خداوند - عزّوجلّ - تقرّب جویند، اطاعت خداوند و اطاعت فرستاده او و اطاعت اولى الامر است. [5]

دعا در حقّ مولاى ما صاحب الزمان از مصادیق اطاعت است.

تمام روایاتى كه از امامان‏ علیهم السلام در امر به دعا براى حضرت صاحب الزمان‏ ارواحنا له الفداء رسیده - كه قسمتى از آن‏ها در بخش‏ هاى ششم و هفتم خواهد آمد - بر این مطلب دلالت دارد. به اضافه توقیع شریفى كه در اوّل همین بخش ذكر كردیم كه: بسیار دعا كنید براى تعجیل فرج كه آن فرج شما است.

پی نوشت ها:
[1] سوره نساء، آیه 59.

[2] تفسیر برهان: 381/1.
[3] تفسیر برهان: 383/1.
[4] تفسیر برهان: 384/1.
[5] كافى: 187/1.

هوای دلاینجا آسمان ابری ست
آنجا را نمی دانم
اینجا هوایش بهاری نیست
آنجا را نمی دانم
اینجا عاشقا تنهایند
آنجا را نمی دانم
اینجا دل برای تو تنگ است
آنجا را نمی دانم...
کتابنامه

کتاب «مهدیان دروغین» تألیف حجت‌الاسلام رسول جعفریان منتشر و روانه بازار شد. دانشیار دانشگاه تهران در این کتاب به تقسیم حوزه‌های مختلف جغرافیایی دنیای اسلام پرداخته و مهدیان دروغین در مناطق و دوره‌های مختلف تاریخ را معرفی کرده است.

نظرسنجی
به نظر شما چقدر برای واقعه ظهور آماده هستیم؟دیگر امکاناتاین نوا را در وبلاگ خود پخش کنید:

شمارنده
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :