تبلیغات
آفتاب پنهان - درباره مادر حضرت
 
صفحه نخست          تماس با مدیر            نسخه موبایل                RSS                  
دوستان
موضوع
كنیه مادر
ام محمد معروف ترین كنیه نرجس خاتون، مادر امام زمان ارواحنا له الفداء است. [1]

لقب مادر
سیدة الاماء به معناى بانوى كنیزان، تعبیرى است كه در روایات از نرجس خاتون مادر حضرت مهدى ارواحنا له الفداء شده است.امام حسن مجتبى علیه السلام می فرماید: نهمین فرزند برادرم حسین علیه السلام پسر بانوى كنیزان است كه خداوند عمر او را در دوران غیبتش طولانى گرداند . آن گاه با قدرت خود او را به صورت جوان چهل ساله ظاهر می نماید، تا دانسته شود كه خداوند به هر چیزى قادر است. [2]

رؤیاى نرجس
هنگامى كه نرجس در روم بود، خواب هاى شگفت انگیزى دید.یك بار در خواب، پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله و سلم و عیساى مسیح علیه السلام را دید كه او را به عقد ازدواج امام حسن عسگرى علیه السلام در آوردند.

در خواب دیگرى، به دعوت حضرت فاطمه زهرا علیه السلام مسلمان شد، امَا اسلام خود را از خانواده و اطرافیان پنهان مى كرد، تا آن گاه كه میان مسلمانان و رومیان جنگ درگرفت و قیصر، خود به همراه لشكر، روانه جبهه هاى جنگ شد .

"نرجس" در خواب فرمان یافت كه به طور ناشناس، همراه كنیزان و خدمتكاران به دنبال سپاهى كه به مرز مى روند برود.

او چنین كرد و در مرز، برخى از جلوداران سپاه مسلمانان، آنان را اسیر ساختند و بى آن كه بدانند او از خانواده قیصر است، او را همراه سایر اسیران، به بغداد بردند.

این واقعه در اواخر دوران امامت حضرت هادى علیه السلام روى داد.اگر نرجس در سال 248، خود را میان اشراف روم انداخته و اسیر شده باشد، مصادف با شانزده سالگى حضرت امام حسن عسكرى علیه السلام بوده است. كارگزار امام هادى علیه السلام بشر بن سلیمان، نامه اى را كه امام به زبان رومى نوشته بود، در بغداد به نرجس رساند و او را از برده فروش خریدارى كرد و به سامرا، نزد امام هادى علیه السلام برد.امام، آنچه نرجس در خواب هاى خود دیده بود به او یاد آورى كرد و بشارت داد كه او همسر امام یازدهم و مادر فرزندى است كه جهان را از عدل وداد پر مى سازد.[3]

پی نوشت ها :
[1] امام مهدى ارواحنا له الفداء از ولادت تا ظهور، سید محمدكاظم قزوینى ص 172.

[2] كشف الغمه ج 3 ص 312 بحارالانوار ج 52، ص 279 ، الزام الناصب ص 66.
[3] پیشواى دوازدهم هیأت تحریریه مؤسسه در راه حق، ص 26.

هوای دلاینجا آسمان ابری ست
آنجا را نمی دانم
اینجا هوایش بهاری نیست
آنجا را نمی دانم
اینجا عاشقا تنهایند
آنجا را نمی دانم
اینجا دل برای تو تنگ است
آنجا را نمی دانم...
کتابنامه

کتاب «مهدیان دروغین» تألیف حجت‌الاسلام رسول جعفریان منتشر و روانه بازار شد. دانشیار دانشگاه تهران در این کتاب به تقسیم حوزه‌های مختلف جغرافیایی دنیای اسلام پرداخته و مهدیان دروغین در مناطق و دوره‌های مختلف تاریخ را معرفی کرده است.

نظرسنجی
به نظر شما چقدر برای واقعه ظهور آماده هستیم؟دیگر امکاناتاین نوا را در وبلاگ خود پخش کنید:

شمارنده
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :