تبلیغات
آفتاب پنهان - جعفریه
 
صفحه نخست          تماس با مدیر            نسخه موبایل                RSS                  
دوستان
جعفریه
فرقه اى بودند كه به امامت جعفر بن على الهادى علیه السلام اعتقاد داشته و با ندیدن فرزندى از امام یازدهم، جعفر را كه از طرف امامیه، ملقب به كذاب بود، پذیرفتند.

اینان خود نظرات متفاوتى داشتند. [1]

این فرقه در چگونگى انتقال امامت از امام هادى علیه السلام به جعفر، برادر امام حسن عسكرى علیه السلام، دچار اختلاف شدند و به چهار فرقه منشعب گردیدند:

1. عده اى گفتند امام عسكرى علیه السلام به شهادت رسید و پسرى به جاى نگذاشت، تا امامت را عهده دار شود بنابراین تنها برادرش جعفر امام خواهد بود . این فرقه همچون فطحیه صحت حدیثى كه می گوید: امامت پس از امام حسن و امام حسین علیه السلام به دو برادر نمی رسد را پذیرفته بودند، ولى كاربرد آن را هنگامی می دانستند كه امام عسكرى علیه السلام آشكارا از خود پسرى به جاى گذاشته باشد؛ چون امام عسكرى علیه السلام بى آنکه آشكارا جانشینى معرفى كند از دنیا رفت، پس برادرش جعفر امام منصوص می باشد.

2. دومین فرقه وانمود می كردند كه امام یازدهم علیه السلام خود جعفر را بر اساس اصل بداء به جانشینى معرفى كرده است. به این معنى كه خداوند امامت را به امام عسكرى علیه السلام سپرده بود؛ ولى پس از آن این حقیقت را روشن كرد كه امامت نباید به نسل امام عسكرى علیه السلام برسد. رهبر این گروه یكى ازكلامیون كوفى، معروف به "على بن طحى " یا "طلحى فزاز" بود؛ كه مردم را به جانبدارى از امامت جعفر تحریص می كرد.

3. عده اى نیز معتقد شدند كه امامت جعفر از جانب پدرش تعیین شده بود و امامت امام عسكرى علیه السلام را فاقد اعتبار دانسته اند . این فرقه در زمان حیات امام عسكرى علیه السلام وجود داشته اند و بعد از شهادت امام عسكرى علیه السلام اقتدار بیشترى پیدا كردند . "على بن احمد بشار رهبر این فرقه بود.

4. گروه چهارم، معروف به نفیسیه معتقد بودند امام دهم علیه السلام پسر بزرگش محمد را وصى خود تعیین كرده است. چون محمد در زمان حیات پدر در گذشت، با دستور پدر، جعفر جانشین او شد و علم سرى، سلاح هاى مورد نیاز جامعه و وصایت را به غلام جوان و مورد اعتماد خویش به نام نفیس، سپرد و به او سفارش كرد كه آنان را پس از مرگ پدر به جعفر بدهد. جعفر خود مدعى شد كه امامت از جانب برادرش به او رسیده است. [2]

پی نوشت ها :
[1] زندگانی نواب خاص امام زمان ارواحنا له الفداء , علی غفارزاده, ص 81.

[2] مجله انتظار, ش 10 , ص 179.

هوای دلاینجا آسمان ابری ست
آنجا را نمی دانم
اینجا هوایش بهاری نیست
آنجا را نمی دانم
اینجا عاشقا تنهایند
آنجا را نمی دانم
اینجا دل برای تو تنگ است
آنجا را نمی دانم...
کتابنامه

کتاب «مهدیان دروغین» تألیف حجت‌الاسلام رسول جعفریان منتشر و روانه بازار شد. دانشیار دانشگاه تهران در این کتاب به تقسیم حوزه‌های مختلف جغرافیایی دنیای اسلام پرداخته و مهدیان دروغین در مناطق و دوره‌های مختلف تاریخ را معرفی کرده است.

نظرسنجی
به نظر شما چقدر برای واقعه ظهور آماده هستیم؟دیگر امکاناتاین نوا را در وبلاگ خود پخش کنید:

شمارنده
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :