تبلیغات
آفتاب پنهان - عسكریه
 
صفحه نخست          تماس با مدیر            نسخه موبایل                RSS                  
دوستان
عسكریه
فرقه عسكریه معتقد به مهدویت امام حسن عسكرى علیه السلام شدند. به این معنى كه او قائم مهدى است و نمرده و اكنون در حالت غیبت به سر مى برد و بعداً ظاهر خواهد شد تا جهان را از عدل و داد پر كند.البته از این گروه هاى مدعى، جز در كتاب هاى پیشینیان اثرى نیست . أبو غانم مى گوید: از امام حسن عسكرى علیه السلام شنیدم كه فرمودند: در سال 260هـ . شیعیان من دچار جدایى و افتراق خواهند شد. موسى بن جعفر بن رهب بغدادى مى گوید: شنیدم امام عسكرى علیه السلام مى فرمود: گویا مى بینم كه پس از من دوباره جانشینم دچار اختلاف شده اید. بدانید كه براى فرزندم غیبتى است كه در آن مردم دچار تردید مى شوند مگر آن كسى كه خدا او را حفظ نماید.

این فرقه دركیفیت قائم بودن امام عسكرى علیه السلام به سه گروه منشعب شدند:

1. این ها پنداشته بودند كه امام عسكرى علیه السلام از دنیا نرفته، بلكه غایب شده است، با تمسك به روایت زیر ادعاى خود را به ظاهر اثبات مى كردند:"هیچ امامى تا آشكارا پسر خود را به جانشینى معرفى نكند، از دنیا نمى رود زیرا زمین نمى تواند بدون حجت باشد."

این ها مدعى بودند كه امام نمرده، بلكه غایب شده است. این نخستین غیبت اوست و پس از آن دوباره قیام خواهد كرد و غیبت دوم بعد از آن آغاز مى شود . این گروه به نوعى در مورد امام عسكرى علیه السلام متوقف شدند.

2. این گروه معتقد بودند كه حضرت عسكرى علیه السلام رحلت كرده، ولى دوباره به زندگى باز مى گردد و او مهدى قائم است . این ها بر اساس روایتى از امام صادق علیه السلام كه فرمود: مهدى قائم بدین خاطر قائم نامیده مى شود كه پس از رحلتش قیام خواهد كرد، گفتند: پس تردیدى نیست كه او قائم است و پس از مرگ دوباره زنده مى شود .

اینان نظریات خود را با اندرز امام على علیه السلام به كمیل تأیید مى كنند كه حضرت فرمودند: خداوندا حتما تو زمین را بدون قائم یا حجتى آشكار یا پنهان، كه از سوى تو مى آید، رها نخواهى ساخت زیرا حجت ها و علاماتت هرگز بى اعتنا نمى شود. از این رو بر این مبنا نتیجه گیرى مى كردند كه امام عسكرى علیه السلام غایب و پنهان است، ولى وى قیام خواهد كرد.

3. انشعاب سوم واقفه، لا ادریه بودند. آن ها فكر مى كردند حضرت رحلت كرده، ولى مطمئن نبودند جانشین امام چه كسى است پسرش یا برادرش. بنابراین، در عسكرى علیه السلام متوقف شدند تا موضوع براى این ها روشن شود.

به نظر مى رسد كه هواداران امام عسكرى علیه السلام در اماكنى دور از شهر سامرا زندگى مى كردند، كه چنین ادعایى داشتند و لحظه رحلت حضرت حضور نداشتند .

در مجموع این فرقه و انشعابات آن منقرض شده اند و اكنون وجود خارجی ندارند.

پی نوشت :
[1] مجله انتظار،ش 10 ص 180.


هوای دلاینجا آسمان ابری ست
آنجا را نمی دانم
اینجا هوایش بهاری نیست
آنجا را نمی دانم
اینجا عاشقا تنهایند
آنجا را نمی دانم
اینجا دل برای تو تنگ است
آنجا را نمی دانم...
کتابنامه

کتاب «مهدیان دروغین» تألیف حجت‌الاسلام رسول جعفریان منتشر و روانه بازار شد. دانشیار دانشگاه تهران در این کتاب به تقسیم حوزه‌های مختلف جغرافیایی دنیای اسلام پرداخته و مهدیان دروغین در مناطق و دوره‌های مختلف تاریخ را معرفی کرده است.

نظرسنجی
به نظر شما چقدر برای واقعه ظهور آماده هستیم؟دیگر امکاناتاین نوا را در وبلاگ خود پخش کنید:

شمارنده
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :