تبلیغات
آفتاب پنهان - دوران حیرت
 
صفحه نخست          تماس با مدیر            نسخه موبایل                RSS                  
دوستان
دوران حیرت
برهه اى است كه امام زمان ارواحنا له الفداء ، سایه پدر را از دست داد و خود عهده دار منصب امامت شد و در حقیقت، دوران غیبت صغرى را در ره حیرت و محنت شیعیان نامیده اند. [1]

در این دوران، بر دوستداران اهل بیت علیه السلام بسیار سخت گذشت. از یك سو فرقه های گوناگونى پیدا شدند كه در رابطه با امامت، افكار و اندیشه هاى متضادى داشتند و مردم را به شبهه و تردید مى انداختند و شیعیان، به دنبال ملجأ و مرجعى مى گشتند، تا بتوانند در این عرصه خطرناك، در پناه او بمانند و از افكار و اندیشه خود به دفاع برخیزند.از سوى دیگر، دشمن احساس كرده بود كه امام یازدهم علیه السلام فرزندى دارد، از این روى درصدد دستگیرى و نابودى وى برآمده بود.

مجموعه این حوادث، فضاى حیرت و سرگردانى را دو چندان مى ساخت و به فرموده امام رضا علیه السلام بعد از درگذشت سومین فرزندم امام حسن علیه السلام فتنه فراگیر و طاقت فرسایى فرا مى رسد كه بسیارى از خوبان و نخبگان در آن فرو مى افتند. [2]

در آن دوران، دشمنان از هیچ تبلیغ ناروا و سختگیرى كوتاهى نكردند. مؤمنان بسیارى دچار حیرت شدند و اختلاف به اندازه اى رسید كه به نقل شیخ مفید، چهارده انشعاب در شیعه به وجود آمد كه از آن میان، فقط سه فرقه به وجود مهدى ارواحنا له الفداء یقین داشتند. گسترش دامنه شبهات، مؤمنان و اندیشورانى را كه بر اساس تفكر شیعى، به غیبت مهدى ارواحنا له الفداء پایبند مانده بودند، به نوشتن كتاب هایى در این موضوع وا داشت[3].

اخبارى مربوط به بیست سال پیش از شروع غیبت كبرى در حدود سال 352 هـ. ق وجود دارد كه نشان مى دهد، حیرت و ناامیدى از بازگشت سریع امام دوازدهم، ویژگى بارز محافل امامیه بوده است.حملات شدید به غیبت و فلسفه آن از سوى معتزلیانى چون ابوالقاسم بلخى، و زیدیه همچون: ابو زید علوى [4] و صاحب بن عباد، این حیرت را در میان امامیه، از نیشابور تا بغداد گسترش داد، تا آن كه شمارى عقاید خود را ترك گفتند[5].

پی نوشت ها :
[1]غیبة نعمانى، ص 185.

[2] بحار الانوار ج 51، ص 11.
[3]غیبة نعمانى ص 801 , كمال الدین ص 370 سفینة البحار ج 2، ص 703.
[4] چشم به را ه مهدى، ص 314.
[5] المغنى ج 2 ص 176.

هوای دلاینجا آسمان ابری ست
آنجا را نمی دانم
اینجا هوایش بهاری نیست
آنجا را نمی دانم
اینجا عاشقا تنهایند
آنجا را نمی دانم
اینجا دل برای تو تنگ است
آنجا را نمی دانم...
کتابنامه

کتاب «مهدیان دروغین» تألیف حجت‌الاسلام رسول جعفریان منتشر و روانه بازار شد. دانشیار دانشگاه تهران در این کتاب به تقسیم حوزه‌های مختلف جغرافیایی دنیای اسلام پرداخته و مهدیان دروغین در مناطق و دوره‌های مختلف تاریخ را معرفی کرده است.

نظرسنجی
به نظر شما چقدر برای واقعه ظهور آماده هستیم؟دیگر امکاناتاین نوا را در وبلاگ خود پخش کنید:

شمارنده
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :