تبلیغات
آفتاب پنهان - ویژگی فرهنگی
 
صفحه نخست          تماس با مدیر            نسخه موبایل                RSS                  
دوستان
ویژگی فرهنگی
دانش در عصر ظهور
روایات، جهان را در روزگار امام عصر ارواحنا له الفداء، جهانى متمدن و در اوج قدرت و پیشرفت علمى معرفى مى كند. فرق اساسى پیشرفت در روزگار حضرت مهدى ارواحنا له الفداء با جهان كنونى در این است كه در آن زمان، بشر در عین این كه به بالاترین رشد علمى و صنعتى مى رسد، به همان اندازه به تعالى اخلاق و كمال انسانى نزدیك مى گردد . دانش و علمى كه امام عصر ارواحنا له الفداء بر روى مردم مى گشاید، قابل سنجش با پیشرفتى ائمه بشر از نظر علمى داشته است، نیست و مردم نیز استقبال بیشترى به فراگیرى دانش نشان خواهند داد تا جایى كه حتى زنان جوان كه هنوز سنى از آنان نگذشته است آن چنان به كتاب خدا و مبانى مذهب آشنا مى شوند كه به آسانى، حكم خدا را از قرآن كریم استخراج مى كنند [1] روایاتى كه درباره پیشرفت صنعت در عصر ظهور آمده است، نمایانگر دگرگونى شگرفى در این زمینه است مانند روایاتى كه مى گوید: شخصى در مشرق برادرش را در مغرب مى بیند [2] حضرت را به هنگام سخنرانى، همه جهانیان مى بینند [3] یاران حضرت از فاصله دور با هم سخن مى گویند و سخن یكدیگر را مى شنوند [4] چوب تعلیمى و بند كفش با انسان سخن مى گویند [5] اشیاى درون خانه و دیوارهاى خانه به انسان گزارش مى دهند [6] براى مسافرت، در یك چشم به هم زدن به مقصد خود مى رسند [7] و نمونه هاى بسیارى كه هر چند برخى از آن ها شاید اشاره به اعجاز داشته باشد، ولى با توجه به همه روایات، آن دگرگونى را مى توان دریافت.

حكومت آن حضرت باعث رشد و تكامل خردها واخلاق است. در نظام الهى مهدى ارواحنا له الفداء، بشریت به نهایت بلوغ خود مى رسد و اخلاق، اندیشه، آرزو و... رنگ كمال به خود مى گیرد. امام صادق علیه السلام فرمود: علم و دانش، بیست و هفت حرف است و همه آن چه پیامبران آورده اند، تنها دو حرف آن است و مردم تاكنون جز با آن دو حرف، آشنایى ندارند و هنگامى كه قائم ما قیام كند، بیست و پنج حرف دیگر را بیرون آورده، آن را میان مردم نشر و گسترش مى دهد. [8] از این روایت استفاده مى شود كه بشر هر چه از نظر علم و دانش پیشرفت كند، در روزگار حضرت مهدى ارواحنا له الفداء به یك باره، بیش از دوازده برابر رشد و گسترش مى یابد. [9]

شیعه در عصر ظهور
شیعیان در عصر ظهور حضرت مهدى ارواحنا له الفداء در طلیعه یاران او هستند و در عصر ظهور به اوج اقتدار و شكوه خواهند رسید. امام صادق علیه السلام فرمود: شیعیان ما در حكومت قائم ارواحنا له الفداء سروران و زمامداران زمین، و فرمانروایان آن هستند و به هركدام، قدرت و نیروى چهل قهرمان داده مى شود. [10] و نیز فرمود: خداوند خوف و ترس را از قلب شیعیان ما بركنده و آن را در قلب دشمنان ما جاى مى دهد . از این رو هركدام از آنان برنده تر از نیزه و پرشهامت تر از شیرند. دشمنان را با سرنیزه خویش زخمِ كارى مى زنند و به وسیله شمشیر از پاى درمى آورند و پایمال مى سازند. [11] در روایات است: هنگامى كه قائم ارواحنا له الفداء قیام كند، خداوند در دستگاه شنوایى و بینایى شیعیان ما، گستردگى و كشش ویژه اى مى بخشد تا میان آنان و مهدى ما، واسطه و نامه رسان یا فاصله اى نباشد. [12] یا این كه فرموده اند: مؤمن در عصر قائم ارواحنا له الفداء در حالى كه در مشرق است، برادر خویش را كه در مغرب است مى بیند و همان گونه كه در مغرب است، برادر مؤمن خویش را در مشرق مى بیند. [13] امام باقر علیه السلام فرمود: مردم، مالیات اموال و امكانات خویش را خود به دلخواه و افتخار به سوى دولت مهدى مى برند و خداوند بر شیعیان، چنان وسعت و بركت و رفاه و امكاناتى ارزانى مى دارد كه اگر حقیقت سعادت و نیكبختى را نمى فهمیدند و به ارزش هاى اخلاقى آراسته نبودند، مست امكانات مى شدند و به طغیان و تجاوز سر بر مى داشتند، اما آنان به دلیل رشد فكرى و تكامل عقلى، خداى را سپاس مى گذارند و به وظایف خویش در نهایت جدیت عمل مى كنند. [14] این روایت نشانگر اوج رشد فكرى و تكامل عقلى شیعیان در عصر ظهور است.

پی نوشت ها :
[1] بحار الانوار ج 52 ص 352.

[2] همان ص 1 39.
[3] كافى ج 8ص 240 بحار الانوار ج 2 5 ص 336.
[4] همان.
[5] مسند احمد، ج 3، ص 89 فردوس الاخبار ج 5 ص 98.
[6] بحار الانوار ج 52، ص 365 غیبة نعمانى ص 319.
[7] احقاق الحق ج 3 1 ص 1 35 فردوس الا خبار ج 2 ص 449.
[8] بحارالانوار ج 52، ص 326 خرائج ج2 ص 1 84.
[9] چشم اندازى به حكومت مهدى ارواحنا له الفداء نجم الدین طبسى، ص 178.
[10] بحارالانوار ج52 ص372 معجم احادیث الامام المهدى ارواحنا له الفداء ج4 ص 6.
[11] بحارالانوار ج52 ص332 اختصاص مفید ص 8.
[12] كافى ج8 ص 240.
[13] بحارالانوار ج 52ص1 39 معجم احادیث الامام المهدى ارواحنا له الفداء ج 4 ص 56.
[14] بحارالانوار ج52ص 345.

هوای دلاینجا آسمان ابری ست
آنجا را نمی دانم
اینجا هوایش بهاری نیست
آنجا را نمی دانم
اینجا عاشقا تنهایند
آنجا را نمی دانم
اینجا دل برای تو تنگ است
آنجا را نمی دانم...
کتابنامه

کتاب «مهدیان دروغین» تألیف حجت‌الاسلام رسول جعفریان منتشر و روانه بازار شد. دانشیار دانشگاه تهران در این کتاب به تقسیم حوزه‌های مختلف جغرافیایی دنیای اسلام پرداخته و مهدیان دروغین در مناطق و دوره‌های مختلف تاریخ را معرفی کرده است.

نظرسنجی
به نظر شما چقدر برای واقعه ظهور آماده هستیم؟دیگر امکاناتاین نوا را در وبلاگ خود پخش کنید:

شمارنده
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :