تبلیغات
آفتاب پنهان - سوره مائده
 
صفحه نخست          تماس با مدیر            نسخه موبایل                RSS                  
دوستان
سوره مائده
مائده سفره آراسته به طعام را گویند.

در روایت است كه وقتى حضرت مهدى ارواحنا له الفداء ظهور مى كند، زیورهاى بیت المقدس، تابوت سكینه، مائده بنى اسرائیل و... را بیرون مى آورد.هنگامى كه یاران خاص عیسى علیه السلام گفتند: اى عیسى بن مریم آیا خداى تو مى تواند، خوانى را از آسمان بر ما فرود آورد، عیسى علیه السلام گفت: از خدا بترسید و پس از آن همه آیات و بینات، بهانه نگیرید. اگر به راستى ایمان آورده اید؟ گفتند: مى خواهیم از آن بخوریم و دلهایمان یك جهت شود و بدانیم كه تو در دعوى رسالتت به ما راست گفتى و بر آن گواه باشیم.

عیسى علیه السلام گفت: بار پررودگارا سفره اى را از آسمان فرو فرست كه ما را و مردمان پس از ما را، عید بود و از سوى تو نشانى باشد و تو بهترین روزى دهندگانى خداوند فرمود: من آن را به شما خواهم فرستاد، ولى پس از آن، اگر كسى كافر گشت وى را عذابى كنم كه هیچ كس را آن چنان عذاب نكرده باشم [1] دانشمندان در این مائده اختلاف كرده اند كه آیا فرود آمده یا نه. حواریون، پس از آن كه آن شرط سخت و سنگین را مترتب بر آن دانستند، از خواسته خود دست برداشتند، ولى صحیح آن است كه مائده نازل شد اول به دلیل این كه خداوند فرمود: "انى منزلها" و وعده خدا تخلف ناپذیر است، دوم به دلیل دیگر اخبار مستفیضه كه از پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم و تابعین در این باره آمده است. دركیفیت آن نیز اختلاف است .

از عمار یاسر از حضرت رسول صلی الله علیه و آله و سلم آمده كه آن مائده، نان و گوشت بوده است.

ابن عباس گفته: حضرت عیسى علیه السلام به آنان گفت: سى روز روزه بدارید، آن گاه هر چه از خدا بخواهید شما را مى دهد. آنان روزه را به انجام رساندند و ملائكه، هفت گرده نان و هفت ماهى آوردند و همه مردم از آن خوردند تا سیر شدند.

این قول از امام باقر علیه السلام نیز نقل است. قتاده گفته است كه: هر صبح و شام، آن مائده بر یاران عیسى علیه السلام نازل مى شد. [2]

پی نوشت ها :
[1]سوره مائده، 112.

[2]معارف و معاریف ج 9 ص 3.

هوای دلاینجا آسمان ابری ست
آنجا را نمی دانم
اینجا هوایش بهاری نیست
آنجا را نمی دانم
اینجا عاشقا تنهایند
آنجا را نمی دانم
اینجا دل برای تو تنگ است
آنجا را نمی دانم...
کتابنامه

کتاب «مهدیان دروغین» تألیف حجت‌الاسلام رسول جعفریان منتشر و روانه بازار شد. دانشیار دانشگاه تهران در این کتاب به تقسیم حوزه‌های مختلف جغرافیایی دنیای اسلام پرداخته و مهدیان دروغین در مناطق و دوره‌های مختلف تاریخ را معرفی کرده است.

نظرسنجی
به نظر شما چقدر برای واقعه ظهور آماده هستیم؟دیگر امکاناتاین نوا را در وبلاگ خود پخش کنید:

شمارنده
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :