تبلیغات
آفتاب پنهان - سوره ملك
 
صفحه نخست          تماس با مدیر            نسخه موبایل                RSS                  
دوستان
سوره ملك
ماء معین از القاب حضرت مهدى ارواحنا له الفداء و به معناى آب روان در زمین است [1] .

در قرآن آمده است:قل ارایتم ان اصبح ماؤکم غورا فمن یاتیکم بماء معین [2] بگو اگر آب هاى سرزمین شما فرو رفت، چه كسى براى شما آب روان مى آورد؟

از امام رضا علیه السلام درباره این آیه سؤال شد، حضرت فرمودند: "مأوكم یعنى ابوابكم "كه مراد از آن امامان هستندكه هركدام ابواب الهى بین او و خلق اویند [3]. اگر هركدام از این درهاى رحمت الهى بسته شود، سرچشمه حیات معنوى انسان بسته مى شود.

امام محمد باقر علیه السلام نیز در تأویل آیه محل بحث مى فرماید: آین آیه درباره امام قائم ارواحنا له الفداء نازل شده است. می گوید : اگر امامتان از شما غایب گردد و ندانید كجاست چه كسى براى شما امام مى فرستد كه اخبار زمین و آسمان و حلال و حرام خدا را براى شما بیاورد.

سپس فرمود: سوگند به خدا، تأویل این آیه نیامده و سرانجام خواهد آمد [4]

در روایتى است كه عمار از پیامبر اكرم صلی الله علیه و آله و سلم سؤال كرد كه مهدى كیست؟ حضرت فرمودند: اى عمار خداوند تبارك و تعالى با من پیمان بسته كه از صلب حسین، نه امام بیرون آورد، و نهمین آن ها از مردم پنهان مى شود سپس همین آیه را تلاوت كردند و فرمودند: غیبتى طولانى دارد، به گونه اى كه گروهى از عقیده شان بر مى گردند وگروه دیگر ثابت قدم مى مانند پس وقتى آخر الزمان شود، خروج كند و دنیا را پر از قسط و عدل مى كند، همان طوركه از ظلم و جور پر شده است. بنابر این ظاهر آیه مربوط به آب جارى است كه مایه حیات موجودات زنده است و باطن آیه مربوط به امام علم و عدالت جهان گستر اوست كه آن نیز مایه حیات جامعه انسانى [5]

اما وجه تشبیه آب به امامان معصوم این است كه همان طور كه آب رحمت الهى و مایه حیات مادى انسان ها است و بدون آب نمى توان زندگى كرد، امامان معصوم نیز رحمت خداوند و وسیله اى براى وجود حیات روحانى انسان ها و سلامت جامعه اند.

به همین جهت در حدیثى است كه ابو حمزه از امام صادق علیه السلام سؤال كرد: آیا زمین بدون امام باقى مى ماند؟ حضرت فرمود: اگر زمین بدون امام باشد، آن را فرو مى برد [6] آب وسیله اى براى زدودن پلیدى هاى درونى و شرك و جهل وگناه است. آب با فرو رفتن در زمین در آن ذخیره مى شود تا با برنامه ریزى دقیق موجودات زنده از آن بهره مند شوند. حضرت مهدى ارواحنا له الفداء نیز با غیبت خود ذخیره اى براى جهانیان است تا با ظهور خود در موقع مناسب، دنیا با بهره گیرى از وجودشان، راه تكامل و معنویت را پیش بگیرد و مردم به سعادت برسند .

البته باید توجه داشت كه آب پنهان در زمین، بدون تلاش و تحمل رنج و زحمت به دست نمى آید. هرگاه انسان احساس تشنگى كند و در زمین، آبى براى آشامیدن نیابد، براى رسیدن به آب هاى زیرزمینى به حفر چاه و قنات مى پردازد. ظهور حضرت مهدى اروحنا له الفداء نیز زمانى تحقق مى یابدكه مردم مشتاق عدالت شوند و با تلاش خود مقدمات آن را فراهم كنند. در این میان فقط مؤمنان واقعى هستند كه فقدان وجود آن حضرت را احساس مى كنند و تشنه وصال اویند. همچنان كه امام رضا علیه السلام مى فرماید: چه بسیارند مؤمنان اندوهگین و بسیار تشنه كه هنگام فقدان آن آب روان غمناك هستند [7].

پی نوشت ها :
[1] نجم الثاقب باب دوم

[2]سوره ملک 30
[3]بحار الانوار ج24ص100
[4]تفسیرنورا لثقلین ج 5؟ ص 387.
[5]تفسیر نمونه ج24ص360
[6]كافى، ج 1، ص 179.
[7]بحار الانوار ج52ص28

هوای دلاینجا آسمان ابری ست
آنجا را نمی دانم
اینجا هوایش بهاری نیست
آنجا را نمی دانم
اینجا عاشقا تنهایند
آنجا را نمی دانم
اینجا دل برای تو تنگ است
آنجا را نمی دانم...
کتابنامه

کتاب «مهدیان دروغین» تألیف حجت‌الاسلام رسول جعفریان منتشر و روانه بازار شد. دانشیار دانشگاه تهران در این کتاب به تقسیم حوزه‌های مختلف جغرافیایی دنیای اسلام پرداخته و مهدیان دروغین در مناطق و دوره‌های مختلف تاریخ را معرفی کرده است.

نظرسنجی
به نظر شما چقدر برای واقعه ظهور آماده هستیم؟دیگر امکاناتاین نوا را در وبلاگ خود پخش کنید:

شمارنده
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :