تبلیغات
آفتاب پنهان - سوره بقره
 
صفحه نخست          تماس با مدیر            نسخه موبایل                RSS                  
دوستان
سوره بقره
امام صادق علیه السلام در تفسیر آیه آیه 2 و 3 فرمودند: متقین، شیعیان على بن ابى طالب هستند و غیب، حجت غایب است. [1]

- آیه 124: وَ إذِ ابتلی ابراهیم ربه بکلمات فاتمهن...

هنگامى كه حضرت ابراهیم را پروردگارش به وسیله كلماتى آزمود، پس آن ها را به انجام رسانید.

راوى مى گوید: درباره این آیه مباركه از امام صادق علیه السلام پرسش كردم، حضرت فرمود: این همان كلماتى است كه حضرت آدم علیه السلام از پروردگار خود دریافت نمود. پس توسط آن كلمات به پیشگاه پروردگار توبه كرد و خداوند توبه اش را پذیرفت.

جریان توبه چنین بود كه حضرت آدم علیه السلام عرض كرد: اى خداى من از تو مى خواهم كه به واسطه محمد و على و فاطمه و حسن و حسین علیه السلام توبه مرا بپذیرى پس خداوند توبه او را پذیرفت كه او بسیار توبه پذیر و مهربان است ".

راوى مى گوید: پرسیدم مقصود از "فا تمهن " در آیه چیست حضرت فرمود: مقصود این است كه خداوند آن ها را تا قائم مهدى ارواحنا له الفداء به اتمام رسانید ودوازده امام علیه السلام راكه نه تن آنان از فرزندان حسین علیه السلام مى باشند، براى او بیان فرمود .[2]


آیه 155:و لنبلونکم بشیء من الخوف والجوع ...

ما شما را به چیزهایى از قبیل ترس و گرسنگى و كاستى در اموال وجان ها و محصولات مى آزماییم، و مژده بده به آن ها كه شكیبا و ثابت قدم هستند.

امام صادق علیه السلام در تفسیر این آیه فرمود: "پیش از آمدن قائم ارواحنا له الفداء علامت هایى براى امتحان مؤمنین خواهد بود" عرض كردم آن علامت ها چیست؟ فرمود:بیمارى هاى گوناگون كه سبب ترس و دلهره است وبالا رفتن نرخ ها كه سبب گرسنگى است وكاهش در اموال و جان ها كه قحطى ومرگ ومیر فراوان است و نقص در محصولات كه به نیامدن باران است. پس در آن موقع به آن ها كه در عقیده به ما ثابت مى مانند، مژده بده " آن گاه فرمود: "این تأویل آیه است و هیچ كس جز آن ها كه راسخ در علم اند، تأویل آن را نمى دانند و ماییم راسخان در علم ". [3]

پی نوشت ها :
[1] بحارالانوا ر، ج51، ص 52.

[2] تفسیرنورالثقلین، ج 1 ص 20 1؛ الزام ا لناصب ج 1 ص 179.
[3] ینابیع الموده ج3 ص 235.


هوای دلاینجا آسمان ابری ست
آنجا را نمی دانم
اینجا هوایش بهاری نیست
آنجا را نمی دانم
اینجا عاشقا تنهایند
آنجا را نمی دانم
اینجا دل برای تو تنگ است
آنجا را نمی دانم...
کتابنامه

کتاب «مهدیان دروغین» تألیف حجت‌الاسلام رسول جعفریان منتشر و روانه بازار شد. دانشیار دانشگاه تهران در این کتاب به تقسیم حوزه‌های مختلف جغرافیایی دنیای اسلام پرداخته و مهدیان دروغین در مناطق و دوره‌های مختلف تاریخ را معرفی کرده است.

نظرسنجی
به نظر شما چقدر برای واقعه ظهور آماده هستیم؟دیگر امکاناتاین نوا را در وبلاگ خود پخش کنید:

شمارنده
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :