تبلیغات
آفتاب پنهان - ذی طوى
 
صفحه نخست          تماس با مدیر            نسخه موبایل                RSS                  
دوستان
ذی طوى
«طوی» در لغت به معنای پیچیدن و در نوردیدن است و برخی از مشتقات آن (چون «طایه») به سرزمین هموار و صخره ‏های بزرگ در ریگزارهای پهناور گفته می ‏شود [1] .

«ذی طوی» در یک فرسخی مکه، و در داخل حرم قرار دارد و از آنجا خانه‏ های مکه دیده می‏ شود [2] .

در برخی روایات از آن به عنوان جایگاه حضرت مهدی‏ علیه السلام در دوران غیبت یاد شده است. عیاشی به سند خود از عبدالاعلی حلبی آورده است: حضرت ابوجعفر امام باقرعلیه السلام فرمود: «به ناچار صاحب این امر را در یکی از این دره‏ ها غیبتی خواهد بود [و] با دست خود به سوی ذی طوی اشاره فرمود» [3] .

و در بعضی دیگر از روایات آمده است: حضرت قبل از ظهور و در آستانه قیام در ذی طوی به سر می‏برد. امام باقر علیه السلام می‏فرماید: «قائم ‏علیه السلام آن روز (ظهور) را در «ذی طوی» در حال انتظار با 313 نفر به تعداد اهل بدر، به سر می‏برد، تا پشتش را به حجرالاسود تکیه داده پرچم بر افراشته را به اهتزاز در آورد» [4] .

و امام صادق‏ علیه السلام نیز در این رابطه می‏فرماید: «گویی قائم‏ علیه السلام را با چشم خود می‏ بینم که با پاهای برهنه در «ذی طوی» سر پا ایستاده؛ همانند حضرت موسی‏ علیه السلام نگران و منتظر است که به مقام [ابراهیم] بیاید و دعوت خود را اعلام نماید»[5] .

در فرازی از دعای ندبه می‏ خوانیم: « ای کاش می‏ دانستم که در کجا مسکن گزیده‏ ای؟ یا کدامین سرزمین تو را در آغوش کشیده؟ آیا در کوه رضوی هستی؟ یا در ذی طوی؟»

آنچه گفتنی است اینکه: «ارتباط آن حضرت با این دو مکان، مانند ارتباط ایشان با سایر اماکن مقدس و متبرکه دیگر است که پرستش و عبادت خدا در آن اماکن فضیلت دارد؛ مثل مسجدالحرام، مسجد مدینه طیبه، مشهد حسینی، مسجد کوفه و مسجد سهله، معلوم شده است حضرت در این مکان‏ها رفت و آمد دارند و این دو مکان را نیز به واسطه همین دو خصوصیت در دعای ندبه نام می ‏برند؛ کوه رضوی نیز یکی از مقامات آن حضرت و اماکنی است که گاهی به آنجا تشریف می ‏بردند [6] .

پی نوشت ها:
[1] احمدبن فارس، معجم مقاییس اللغة، ج 3، ص 430.

[2] مجمع‏البحرین، ج 1، ص 279.
[3] الغیبة، ص 264، ح 30.
[4] همان، ص 448.
[5] بحارالانوار، ج 52، ص 385.
[6] کتاب الغیبة، ص 103، فروغ ولایت در دعای ندبه، ص 40.

هوای دلاینجا آسمان ابری ست
آنجا را نمی دانم
اینجا هوایش بهاری نیست
آنجا را نمی دانم
اینجا عاشقا تنهایند
آنجا را نمی دانم
اینجا دل برای تو تنگ است
آنجا را نمی دانم...
کتابنامه

کتاب «مهدیان دروغین» تألیف حجت‌الاسلام رسول جعفریان منتشر و روانه بازار شد. دانشیار دانشگاه تهران در این کتاب به تقسیم حوزه‌های مختلف جغرافیایی دنیای اسلام پرداخته و مهدیان دروغین در مناطق و دوره‌های مختلف تاریخ را معرفی کرده است.

نظرسنجی
به نظر شما چقدر برای واقعه ظهور آماده هستیم؟دیگر امکاناتاین نوا را در وبلاگ خود پخش کنید:

شمارنده
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :