تبلیغات
آفتاب پنهان - نور حضرت
 
صفحه نخست          تماس با مدیر            نسخه موبایل                RSS                  
دوستان
نور حضرت
امام نور است. امام باقر علیه السلام در تفسیر آیه فامنوا بالله و رسوله و النور الذى انزلنا،[1] فرمود: نور، به خدا قسم، نور امامان از آل محمد صلی الله علیه و آله و سلم است تا روز قیامت، والله نور الهى كه نازل شده همان ها هستند؟ والله نور خدا در آسمان ها و زمین آن ها هستند [2] در زیارت روز جمعه آن حضرت هم آمده سلام بر تو اى نور خداوند كه هدایت جویان به وسیله او هدایت مى شوند. [3] شب معراج، نور حضرت مهدى ارواحنا له الفداء براى خاتم الانبیاء صلی الله علیه و آله و سلم آشكار شد. پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم فرمود: ..... اى محمد دوست دارى آن ها اوصیاى خودت را ببینى ؟

گفتم: بله، اى پروردگار فرمود: به سمت راست عرش توجه كن چون متوجه شدم، ناگاه على و فاطمه و حسن و حسین و على بن الحسین و محمد بن على و جعفر بن محمد و موسى بن جعفرو على بن موسى و محمد بن على و على بن محمد و حسن بن على و مهدى را دیدم كه در رودى از نور ایستاده، نماز مى گذارند و او مهدى در وسط آن ها مانند ستاره اى درخشان بود.واما درخشندگى نورحضرت در دنیا هنگام ولادت، نور آن حضرت به طورى بودكه تا آسمان رسید.درخشندگى نور آن حضرت در هر دو زمان حضور و غیبت وجود دارد.اشراق بدون واسطه، براى جمعى از مؤمنین، تشرف به دیدار آن حاصل گردیده است و دیگر، اشراق نور آن حضرت با واسطه است.یعنى كه خورشید و ماه از نور آن حضرت آفریده شده است چنان كه روایتى بر این معنى دلالت مى كند [4] اخبارى كه دلالت مى كند بر این كه بقاى عالم و آن چه در آن است به سبب وجود حضرت قائم ارواحنا له الفداء است، بنابراین درخشندگى نور آفتاب و ماه از آثار نور آن حضرت است در غیبت و حضور و اشراق نور حضرت در زمان غیبت بر دو قسم است:

الف: اشراق باطنی : در دل مؤمنین است كه امامِ خود را با حقایق ایمان مشاهده مى كنند.

ب :اشراق ظاهری : نور آن حضرت براى بعضى از اخیار اتفاق افتاده كه این امر به برخى از خواص و پاكبازان اهل اخلاص اختصاص دارد. قِسم دیگر، اشراق نور آن حضرت در زمان ظهور است كه دو گونه است: اشراق باطنى كه در دل مؤمنین است و اشراق ظاهرى، این است كه امام صادق علیه السلام در تفسیر آیه شریفه، واشرقت الارض بنور ربها، [5] فرمود: رب الارض یعنى امام ارض، و هرگاه ظهور كند مردم از نور آفتاب و ماه بى نیاز مى شوند و به نور امام اكتفا مى كنند. [6] و اما نور آن حضرت در آخرت است .امام صادق علیه السلام فرمود: نور ائمه مؤمنین در روز قیامت،در پیشاپیش و سمت راست مؤمنین پیش مى رود تا این كه آن ها را در منازلشان در بهشت فرود آورند. [7]

پی نوشت ها :
[1] سوره تغابن 8.

[2] كافى ج 1 ص 94 1.
[3] بحارالانوار ج 102 ص 215
[4] بحارالانوار ج 15 ص 10.
[5] سوره زمر 69.
[6] تفسیر قمی ج2 ص253
[7] تفسیربرهان ج 4 ص 289.


هوای دلاینجا آسمان ابری ست
آنجا را نمی دانم
اینجا هوایش بهاری نیست
آنجا را نمی دانم
اینجا عاشقا تنهایند
آنجا را نمی دانم
اینجا دل برای تو تنگ است
آنجا را نمی دانم...
کتابنامه

کتاب «مهدیان دروغین» تألیف حجت‌الاسلام رسول جعفریان منتشر و روانه بازار شد. دانشیار دانشگاه تهران در این کتاب به تقسیم حوزه‌های مختلف جغرافیایی دنیای اسلام پرداخته و مهدیان دروغین در مناطق و دوره‌های مختلف تاریخ را معرفی کرده است.

نظرسنجی
به نظر شما چقدر برای واقعه ظهور آماده هستیم؟دیگر امکاناتاین نوا را در وبلاگ خود پخش کنید:

شمارنده
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :