تبلیغات
آفتاب پنهان - استخاره امام زمان
 
صفحه نخست          تماس با مدیر            نسخه موبایل                RSS                  
دوستان
استخاره امام زمان
استخاره، در لغت به معناى خواستار گزینش بهترین از دو امر یا امور، شدن است . یعنى از كسى خواستن كه بهترین را براى خواستار، انتخاب كند.

استخاره كه در کتب حدیث شیعه و سنى به حد تواتر از معصومین رسیده، نوعى دعا و درخواست است از بنده، به درگاه خداوند در مورد تردد در امرى كه داراى وجوه متعدد باشد و یا تردد در انجام دادن و انجام ندادن امرى و او از خداوند می خواهد كه آن چه به خیر و صلاح او است در دل او اندازد و تصمیمش را بدان استوار دارد و آن را برایش میسر و ممكن سازد.

از معلى بن خنیس نقل شده كه گفت: از امام صادق علیه السلام شنیدم كه فرمود: هیچ بنده مؤمنى از خداوند خود، گزینش بهتربن را درخواست نكرد، جز این كه خداوند آن چه بهتر بود، برایش انتخاب نمود، هر چند آن، مورد پسند بنده نباشد در منابع شیعه از امام صادق علیه السلام و آن حضرت از پدرش روایت نموده كه می فرمود: ما استخاره را آن چنان می آموختیم كه سوره هاى قرآن را [1] سه جور استخاره آمده است.

1. استخاره به استشاره یعنى استخاره به وسیله مشورت با خدا. در مكلارم الاخلاق از امام صادق علیه السلام روایت شده كه فرمود: چون خواستى وارد كارى شوى، پیش از آن كه با دیگران مشورت كنى، با خداى خویش مشورت كن.

راوى می گوید: عرض كردم: چگونه؟ فرمود: صد بار بگو: استخیرالله. پس در كار مورد نظر، با مردم مشورت كن، كه خداوند هر آن چه به خیر و صلاح تو است بر زیان هركه بخواهد جارى می سازد. [2]

2. استخاره به تسبیح از مرحوم شیخ بهایى نقل شده كه گفت: از اساتیدمان شنیدیم كه شفاهاً از حضرت ولى عصر ارواحنا له الفداء نقل شده كه استخاره به تسبیح چنین است: تسبیح را به دست بگیر و سه بار بر محمد و آل محمد صلوات بفرست و سپس یك مشت ازتسبیح جدا ساز و دو دانه دو دانه بشمار. اگر یكى ماند، آن كار را انجام بده و اگر دو تا ماند، انجام مده. [3]

3. استخاره به قرآن از حضرت رسول صلی الله علیه و آله و سلم روایت شده كه چون خواستى به قرآن استخاره كنى، سه بار قل هو الله احد بخوان وسه بار بر محمد و آل محمد صلوات بفرست. سپس بگو اللهم تفعلت به کتابک وتوكلت علیك، فارنی من كتابك ما هو مكتوم من سرك المکنون فی غیبک. آن گاه قرآن كامل را می گشایى و مطلب خود را در سطر اولِ صفحه دست راست می بینى [4] صاحب جواهر فرموده: استخاره اى به حضرت قائم ارواحنا له الفداء نسبت داده می شود. آن است كه بعد از قرائت دعا، یك قبضه از تسبیح را بگیر و هشت هشت جداكن . اگریكى باقى ماند، فى الجمله نیك است، اگر دوتا باقى ماند، یك نهى است، اگر سه تا ماند، اختیار دارد چون فعل وترك آن مساوى است و اگر چهار تا ماند، دو نهى است از آن، اگر پنج تا ماند، بعضى گفته اند كه رنج دارد و بعضى گفته اند كه در آن ملامت است . اگر شش تا ماند، نهایت خوب است و باید تعجیل در آن كرد، و اگر هفت تا ماند، حكمش مثل پنج تا است واگر هشت تا ماند، چهار نهى از آن است.[5]

پی نوشت ها :
[1]بحار الانوارج 91 ص 224.

[2]همان، ج 91، ص 253.
[3]همان، ج 91 ص 250.
[4]همان، ج 91، ص 241.
[5]مفاتیح الجنان , باب دوم حاشیه كتاب مفاتیح.

هوای دلاینجا آسمان ابری ست
آنجا را نمی دانم
اینجا هوایش بهاری نیست
آنجا را نمی دانم
اینجا عاشقا تنهایند
آنجا را نمی دانم
اینجا دل برای تو تنگ است
آنجا را نمی دانم...
کتابنامه

کتاب «مهدیان دروغین» تألیف حجت‌الاسلام رسول جعفریان منتشر و روانه بازار شد. دانشیار دانشگاه تهران در این کتاب به تقسیم حوزه‌های مختلف جغرافیایی دنیای اسلام پرداخته و مهدیان دروغین در مناطق و دوره‌های مختلف تاریخ را معرفی کرده است.

نظرسنجی
به نظر شما چقدر برای واقعه ظهور آماده هستیم؟دیگر امکاناتاین نوا را در وبلاگ خود پخش کنید:

شمارنده
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :