تبلیغات
آفتاب پنهان - اندوهگین بودن مؤمن از فراق آن حضرت
 
صفحه نخست          تماس با مدیر            نسخه موبایل                RSS                  
دوستان
اندوهگین بودن مؤمن از فراق آن حضرت
این‏كه مؤمن از فراق و دور ماندن از آن حضرت اندوهگین و مهموم باشد و این از نشانه‏ هاى دوستى و اشتیاق به آن حضرت است. و در دیوان منسوب به سرور و سالارمان حضرت امیرالمؤمنین علیه السلام در بیان دلایل و نشانه‏ هاى دوستى راستین چنین آمده:

وَمِنَ الدَّلائِلِ أَنْ یُرى مِنْ شَوْقِهِ

مِثْلَ السَّقِیمِ وَفِی الفُؤادِ غَلآئِلُ

وَمِنَ الدَّلائِلِ أَنْ یُرى مِنْ أُنْسِهِ

مُسْتَوْحِشاً مِنْ كُلِّ ما هُوَ شاغِلُ

وَمِنَ الدَّلائِلِ ضِحْكُهُ بَیْنَ الوَرى

وَالقَلْبُ مَحْزُونٌ كَقَلْبِ الثّاكِلِ

و از نشانه‏ ها، این است كه از شدّت شوقش همچون بیمارى دیده شود كه دلش از شدّت درد مى‏ جوشد.

و از نشانه‏ ها، این است كه از فرط اُنس گرفتن با محبوب دیده شود كه از هر چه او را از وى مشغول مى‏ دارد وحشت كند و گریزان باشد.

و از نشانه‏ ها، خندیدنش در میان مردم است، در حالى كه دلش مالامال از اندوه است همچون زن جوان از دست داده .

و دلیل بر این‏كه این امر از نشانه‏ هاى اهل ایمان است و در اوج حُسن و برترى مى ‏باشد، اخبار بسیارى است كه از امامان معصوم‏ علیهم السلام روایت گردیده، از جمله:

1- روایاتى كه حاكى است؛ از جمله نشانه‏ هاى یك فرد شیعه آن است كه در اندوه و حزن امامان‏ محزون و اندوهگین باشد و تردیدى در این نیست كه غیبت مولایمان حضرت حجّت ‏ارواحنا له الفداء و آنچه از حزن‏ها و محنت‏ها بر آن حضرت و بر شیعیانش وارد مى ‏گردد، از بزرگ‏ترین و مهم‏ترین علل حزن و اندوه امامان‏ علیهم السلام است، چنان‏چه از حدیث آینده در فضیلت گریستن بر فراق آن جناب برایتان معلوم خواهد شد، ان شاء اللَّه تعالى.

2- در كتاب كمال الدین به سند خود، از مولایمان حضرت ابوالحسن الرضاعلیه السلام آورده كه فرمود: چه بسیار زنان جگرسوخته مؤمنه، و چه بسیار مردان مؤمن اَسَفناك جگرسوخته خواهد بود آن‏گاه كه ماء معین (آب گوارا) مفقود و غایب گردد. [1]

3- در كافى از حضرت ابوعبد اللَّه امام صادق ‏علیه السلام روایت آمده كه فرمود: شخصِ مهموم به خاطر ما، كه غم و اندوهش از جهت ظلمى است كه بر ما رفته، نَفَس كشیدنش تسبیح ‏گویى است و هَمّ او به خاطر امر ما عبادت است و پنهان داشتنش سِرّ ما را، جهاد در راه خداوند است. [2]

كلینى فرموده: محمد بن سعید یكى از راویان این حدیث به من گفت: این را با آب طلا بنویس كه چیزى بهتر از این ننوشته ‏ام.

4- یكى از حقوق شخص مؤمن بر مؤمن دیگر، آن است كه به خاطر اندوه او اندوهگین گردد، كه بدون تردید این حق براى مولایمان حضرت صاحب الزمان‏ ارواحنا له الفداء بر تمامى افراد باایمان ثابت است، به طریق اولویت قطعى یعنى هرگاه افراد عادى از مؤمنین چنین حقّى را دارا باشند، امام و مولایمان حضرت حجّت‏ الزمان ارواحنا له الفداء كه پیشواى آنان و ركن ایمان است، به طور قطع، سزاوارى بیشترى در این حق برایش ثابت مى‏ باشد. [3]

5- در مجلّد سوم بحار از مسمع كردین، از امام ابوعبد اللَّه صادق ‏علیه السلام روایت آمده كه فرمود: همانا آن‏كه دلش به خاطر ما به درد آید، البته روزى كه ما را هنگام مرگش دیدار كند، خوشحال خواهد شد، به طورى كه آن خوشحالى و سرور، پیوسته در دلش باقى خواهد ماند، تا این‏كه در كنار حوض كوثر بر ما وارد گردد. و به درستى كه كوثر از دیدن دوستدار ما خرسند مى‏ شود، تا آن‏كه از انواع غذاها به او مى ‏چشاند، كه مایل نشود از كنار آن دور گردد.

اى مسمع! هر آن كس از آن جُرعه ‏اى بنوشد، دیگر هیچ‏گاه تشنه نخواهد شد و به مشقّت و رنج نخواهد افتاد یا هیچ وقت آبى نخواهد خواست و آن به خنكى كافور است و بوى مشك و مزه زنجبیل، از عسل شیرین‏تر و از كره لطیف‏تر و از اشك زُلال‏تر و از عنبر خوش‏بوتر است، از تسنیم (چشمه بلند و بالاى بهشت) بیرون مى ‏آید و بر نهرهاى بهشت مى‏ گذرد، بر روى زمین ه‏اى از دُرّ و یاقوت روان است، در آن جام‏ هایى هست بیش از شمار ستارگان آسمان، بوى آن از مسافت هزار سال به مشام مى ‏رسد، جام‏ هاى آن از طلا و نقره و گوهرهاى مختلف مى ‏باشد، بوى خوشِ آن، بر صورت نوش كننده‏اش مى ‏وزد، تا آن‏كه شخصى كه از آن نوشیده مى ‏گوید: اى كاش این‏جا واگذشته مى‏ شدم كه به جاى این، هیچ چیز دیگرى نخواهم و از آن دور نشوم، البته تو اى كردین! از كسانى هستى كه از آن سیراب مى ‏گردى.

و هیچ چشمى به خاطر ما گریان نشود، مگر این‏كه به نعمت نگاه كردن به كوثر نایل گردد و به دوستان ما، از آن بنوشانند و البته چنین است كه هر كس از آن مى‏آشامد لذّت و مزه و اشتهایى خاصّ برایش حاصل مى‏ گردد، بیش از شخص دیگرى كه محبّتش نسبت به ما كم‏تر است... . [4]

پی نوشت ها :
[1] كمال‏الدین، 371/2.

[2] اصول كافى، 226/2 باب كتمان ح 16.
[3] اصول كافى، 172/2 ح 9.
[4] بحارالانوار، 22/8 باب 20 ذیل ح 17.

هوای دلاینجا آسمان ابری ست
آنجا را نمی دانم
اینجا هوایش بهاری نیست
آنجا را نمی دانم
اینجا عاشقا تنهایند
آنجا را نمی دانم
اینجا دل برای تو تنگ است
آنجا را نمی دانم...
کتابنامه

کتاب «مهدیان دروغین» تألیف حجت‌الاسلام رسول جعفریان منتشر و روانه بازار شد. دانشیار دانشگاه تهران در این کتاب به تقسیم حوزه‌های مختلف جغرافیایی دنیای اسلام پرداخته و مهدیان دروغین در مناطق و دوره‌های مختلف تاریخ را معرفی کرده است.

نظرسنجی
به نظر شما چقدر برای واقعه ظهور آماده هستیم؟دیگر امکاناتاین نوا را در وبلاگ خود پخش کنید:

شمارنده
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :