تبلیغات
آفتاب پنهان - مقبوله عمر بن حنظله
 
صفحه نخست          تماس با مدیر            نسخه موبایل                RSS                  
دوستان
مقبوله عمر بن حنظله
مقبوله در اصطلاح حدیث، روایتى است كه مورد قبول همگان است، هر چند سند حدیث ضعیف باشد. مقبوله عمر بن حنظله، روایتى معروف است كه مورد عمل فقها بوده و از دیر زمان، به حسن قبول تلقى شده است. از مقبوله عمر بن حنظله استفاده شده است كه مقام نیابت عامه به وسیله خود ائمه علیه السلام و به ویژه امام عصر ارواحنا له الفداء به فقیه واجد شرایط تفویض شده است.

بنابر این حدیث، عمر بن حنظله، از امام صادق علیه السلام سؤال مى كند كه اگر در مشكلاتى كه مردم براى آن به حاكم یا به قضاتِ منصوب از طرف حاكم مراجعه مى كنند، بین دو نفر شیعه رخ دهد چه كنند آیا مى توانند به حاكم وقت یا قضاتِ منصوب از ناحیه آن ها، مراجعه نمایند یا اینكه مراجعه به آن ها حرام است؟ حضرت فرمود: مراجعه به آن ها حرام است، زیرا رجوع به آن ها، رجوع به طاغوت است و خداى سبحان، مراجعه به طاغوت را نهى فرموده است. دو مرتبه سؤال كرد: پس چه كنند؟ حضرت، با ذكر معیارهایى، علماى واجد شرایط را براى آن ها معرفى كرده و سپس فرمود: در میان خودتان از فقهاى شیعه، كسى را انتخاب كنید و مشكلتان را از این طریق حل نمایید، زیرا آنان منصوب از ناحیه من هستند و من، آن ها را حاكم بر شما قرار دادم. اگر پس از مراجعه به آنان، آن ها بر طبق نظر ما برایشان حكم كنند و طرفین دعوا، حكم آن ها را نپذیرند، ما را رد كرده اند و حكم خدا را سبك شمرده اند و رد ما رد خداست و چنین شخصى، مشرك به خداست.[1]

از این حدیث به روشنى استفاده مى شود كه فقها به عنوان نواب امام، منصوب شده اند در این نیابت، نقش مردم صرفاً بیعت و پذیرش این ولایت نیابتى است، به اعطاى مقام نیابت.

پی نوشت :
[1] اصول كافی ج 1 ص 54هوای دلاینجا آسمان ابری ست
آنجا را نمی دانم
اینجا هوایش بهاری نیست
آنجا را نمی دانم
اینجا عاشقا تنهایند
آنجا را نمی دانم
اینجا دل برای تو تنگ است
آنجا را نمی دانم...
کتابنامه

کتاب «مهدیان دروغین» تألیف حجت‌الاسلام رسول جعفریان منتشر و روانه بازار شد. دانشیار دانشگاه تهران در این کتاب به تقسیم حوزه‌های مختلف جغرافیایی دنیای اسلام پرداخته و مهدیان دروغین در مناطق و دوره‌های مختلف تاریخ را معرفی کرده است.

نظرسنجی
به نظر شما چقدر برای واقعه ظهور آماده هستیم؟دیگر امکاناتاین نوا را در وبلاگ خود پخش کنید:

شمارنده
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :