تبلیغات
آفتاب پنهان - شباهت به داوود
 
صفحه نخست          تماس با مدیر            نسخه موبایل                RSS                  
دوستان
شباهت به داوود
داوود علیه السلام را، خداوند- عزّوجلّ- در زمین خلیفه ساخت و فرمود: یا داوُدُ إِنَّا جَعَلْناكَ خَلِیفَةً فِی الأَرْضِ؛[1] اى داوود ما تو را در زمین خلافت دادیم. قائم‏ ارواحنا له الفداء را نیز، خداوند خلیفه خود در زمین نمود و فرمود: أَمَّنْ یُجِیبُ المُضْطَرَّ إِذا دَعاهُ وَیَكْشِفُ السُّوءَ وَیَجْعَلُكُمْ خُلَف‏آءَ الأَرْضِ؛[2] آیا چه كسى ( جز خداوند ) دعاى مضطرّ را به اجابت مى ‏رساند، و گرفتارى را برطرف مى‏ سازد، و شما را خلفاى زمین قرار مى‏ دهد. و در دعایى از حضرت امام رضا علیه السلام چنین آمده است: اِدْفِعْ عَنْ وَلِیِّكَ وَخَلِیفَتِكَ....[3]

داوود علیه السلام؛ خداوند آهن را برایش نرم كرد كه در قرآن آمده: (وَأَلَنَّا لَهُ ا لحَدِیدَ)[4] آهن را برایش نرم ساختیم. قائم‏ ارواحنا له الفداء نیز، خداوند آهن را برایش نرم كرده است، چنان‏كه در بعضى از كتاب‏ها از محمد بن زید كوفى از امام صادق‏ علیه السلام مروى است كه فرمود: مردى از عمان به خدمت حضرت صاحب الزمان‏ ارواحنا له الفداء مى ‏آید و عرض مى‏ كند: آهن براى داوود نرم شد اگر تو هم مانند او (معجزه) بیاورى تصدیقت مى‏ كنیم. پس آن حضرت معجزه داوود را به او نشان مى‏ دهد، ولى آن شخص منكر مى‏ شود، پس قائم ارواحنا له الفداء عمود آهنینى به گردن او مى ‏اندازد كه هلاك مى ‏شود و مى‏فرماید: این سزاى كسى است كه آیات خدا را دروغ انگارد.

داوود علیه السلام؛ سنگ با او سخن گفت و صدا زد: اى داوود! مرا بگیر و جالوت را با من به قتل برسان. قائم‏ ارواحنا له الفداء نیز، علم و شمشیرش او را صدا مى ‏كنند و مى ‏گویند: اى ولىّ خدا! خروج كن و دشمنان خدا را به قتل برسان.

تمام این روایات را شیخ صدوق در كتاب كمال الدین و تمام النعمة آورده است، و نیز در روایت آمده كه: سنگ در زمان ظهور آن حضرت هنگامى كه كافرى زیر آن پنهان مى ‏شود، مؤمن را صدا مى ‏زند و مى ‏گوید: اى مؤمن! زیر من كافرى هست او را بكش، پس مؤمن مى ‏آید و آن كافر را مى‏ كشد.

داوود علیه السلام؛ جالوت را كشت. قائم‏ ارواحنا له الفداء، دجّال را - كه از جالوت بدتر است - مى ‏كشد. داوود علیه السلام؛ به الهام در میان مردم حكم مى ‏كرد. قائم‏ ارواحنا له الفداء، به حكم داوود قضاوت خواهد كرد و از بیّنه و شاهد نمى ‏پرسد، و نیازى به آن ندارد. داوود علیه السلام؛ نوشته ‏اى از آسمان بر او نازل شد كه مهرى از طلا بر آن بود، در آن نوشته سیزده مسأله بود كه خداوند متعال به داوود وحى كرد: این‏ها را از پسرت سلیمان بپرس، اگر آن‏ها را پاسخ داد او خلیفه بعد از تو است. پس داوود هفتاد كشیش و هفتاد حبر را فرا خواند و آن‏ها را نشاند، سلیمان را نیز در حضور آن‏ها نشاند و گفت: اى پسرم! به من بگو نزدیك‏ترین اشیاء كدام است؟ و دورترین اشیاء كدام است؟ و مأنوس ‏ترین اشیاء چیست؟ و موحش ‏ترین اشیاء كدام؟ و زیباترین اشیاء چیست؟ و زشت‏ ترین اشیاء كدام است؟ و كم‏ترین اشیاء چیست؟ و بیشترین اشیاء كدام؟ و دو بر پاى مانده و قائم چیست؟ و دو مختلف چیست؟ و دو متباغض و كینه ‏توز كدام است؟ و آن چیست كه هرگاه مرد بر آن نشیند آخرش پسندیده است؟ و آن چیست كه هرگاه مرد بر آن نشیند آخرش مذموم است؟

سلیمان گفت: نزدیك‏ترین اشیاء آخرت، دورترین اشیاء هر چیزى كه از امور دنیا از دست برود، مأنوس‏ ترین اشیاء بدنى است كه در آن روحى ناطق باشد، موحش‏ ترین اشیاء جسد بدون روح است، بهترین اشیاء ایمان بعد از كفر است، زشت ‏ترین اشیاء كفر بعد از ایمان است، كم‏ترین اشیاء یقین و بیشترین اشیاء شك است، آن دو بر پاى مانده آسمان و زمین است، دو مختلف شب و روز است، و دو متباغض مرگ و زندگى است، آنچه هرگاه مرد بر آن سوار شود عاقبتش نیك و پسندیده است حلم و بردبارى بر غضب است، آنچه هرگاه انسان بر آن نشیند عاقبتش مذموم است تندى و غضب است. (راوى گوید:) چون مهر از نوشته برداشت تمام این پاسخ‏ها مطابق درآمد. پس كشیش‏ ها و احبار پرسیدند: آن چیست كه اگر صالح شود همه چیز انسان صالح مى ‏شود و اگر فاسد شود همه چیز انسان فاسد مى ‏گردد؟ فرمود: دل. پس به خلافتش رضا دادند.

قائم‏ ارواحنا له الفداء، نیز نوشته‏ اى با مهر طلایى به همراه دارد، كه در كمال الدین از امام صادق‏ علیه السلام روایت شده كه فرمود: گویى قائم‏ ارواحنا له الفداء را بر منبر كوفه مى ‏نگرم كه یارانش سیصد و سیزده تن - به عدد اصحاب بدر - پیرامونش هستند، و آن‏هایند صاحبان پرچم ‏ها و آن‏هایند حكمروایان الهى در زمینش بر خلایقش، تا این‏كه از قباى خود نوشته‏ اى بیرون آورد كه با مهرى زرین ممهور باشد، پیمانى از رسول خداصلى الله علیه و آله وسلم، پس مانند گوسفندان بى ‏زبان از دور و برش پراكنده مى‏ شوند و كسى از آن‏ها باقى نماند مگر وزیر و یازده نقیب - چنان‏كه با موسى بن عمران‏ علیهما السلام باقى ماندند - پس در زمین مى‏ گردند، ولى راهى جز او نمى ‏یابند، پس به خدمتش باز مى‏ گردند. [5]

پی نوشت ها :
[1]سوره ص، آیه 17

[2]سوره نمل، آیه 62
[3]البلد الأمین: 81
[4]سوره سبأ، آیه 10
[5]كمال الدین:672/2

هوای دلاینجا آسمان ابری ست
آنجا را نمی دانم
اینجا هوایش بهاری نیست
آنجا را نمی دانم
اینجا عاشقا تنهایند
آنجا را نمی دانم
اینجا دل برای تو تنگ است
آنجا را نمی دانم...
کتابنامه

کتاب «مهدیان دروغین» تألیف حجت‌الاسلام رسول جعفریان منتشر و روانه بازار شد. دانشیار دانشگاه تهران در این کتاب به تقسیم حوزه‌های مختلف جغرافیایی دنیای اسلام پرداخته و مهدیان دروغین در مناطق و دوره‌های مختلف تاریخ را معرفی کرده است.

نظرسنجی
به نظر شما چقدر برای واقعه ظهور آماده هستیم؟دیگر امکاناتاین نوا را در وبلاگ خود پخش کنید:

شمارنده
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :