تبلیغات
آفتاب پنهان - شباهت به سلیمان
 
صفحه نخست          تماس با مدیر            نسخه موبایل                RSS                  
دوستان
شباهت به سلیمان
سلیمان‏ علیه السلام؛ داوود او را جانشین و خلیفه خود قرار داد در حالى كه هنوز به سنّ بلوغ نرسیده بود، كه در حدیثى از امام نهم حضرت جواد علیه السلام آمده كه فرمود: خداوند تبارك و تعالى به داوود وحى فرمود كه سلیمان را خلیفه خود سازد، در حالى كه كودك بود و چوپانى گوسفندان مى‏كرد. عبّاد و علماى بنى اسرائیل این مطلب را انكار كردند، پس خداوند تعالى وحى فرمود كه: عصاهاى آن افراد را بگیر و عصاى سلیمان را نیز بگیر و آن‏ها را در اتاقى بگذار و در آن اتاق را به مهر خودشان مهر كن، و چون فردا شود عصاى هر كس برگ برآورده و میوه داده بود او خلیفه است، پس داوود این مطلب را به آن‏ها خبر داد، گفتند: ما راضى و تسلیم شدیم. [1]. قائم‏ ارواحنا له الفداء را خداوند - عزّوجلّ - خلیفه قرار داد و حال آن‏كه كودكى تقریباً پنج ساله بود، و در زمان حیات پدرش به سؤالات سعد بن عبد اللَّه قمى پاسخ گفت - چنان‏كه گذشت.

سلیمان‏ علیه السلام گفت: (هَبْ لِی مُلْكاً لا یَنْبَغِی لِأَحَدٍ مِنْ بَعْدِی) [2] پروردگارا به من ملكى عنایت كن كه براى هیچ كس بعد از من شایسته نباشد. از نظر كیفیّت و چگونگى، چه این‏كه سلاطین جهان - همان‏طور كه متعارف است حكومت شان آمیخته به جور و فساد است، ولى سلیمان مى‏ خواست حكومتش آن‏طور نباشد، و نیز سلطنت و حكومت پادشاهان و امراى زمین تنها بر انسان‏ها است ولى حكومت سیلمان بر جنّ و انس و پرندگان بود. خداوند - عزّوجلّ - مى‏ فرماید: (وَحُشِرَ لِسُلَیْمانَ جُنُودُهُ مِنَ الجِنِّ وَالإِنْسِ وَالطَّیْرِ فَهُمْ یُوزَعُونَ) [3] و لشكریان سلیمان از جنّ و انس و پرندگان برایش گرد آمدند. قائم‏ ارواحنا له الفداء؛ خداوند متعال مُلك و حكومتى به او عنایت خواهد فرمود كه براى احدى از اولین و آخرین - از نظر كمّیت و كیفیت - مانندش نبوده. امّا كمّیت: براى این‏كه آن حضرت مابین شرق و غرب را مى ‏گیرد چنان‏كه در حدیث آمده. و امّا كیفیت: براى این‏كه محض عدالت و عدالت خالص است، و چون كه حكومتش تمام اهل آسمان‏ها و زمین‏ ها را شامل مى‏ گردد.

سلیمان‏ علیه السلام؛ خداوند باد را در تسخیر او قرار داده بود، خداى - عزّوجلّ - مى ‏فرماید: (فَسَخَّرْنا لَهُ الرِّیحَ تَجْرِی بِأَمْرِهِ رُخاءً حَیْثُ أَصابَ)[4] پس باد را به تسخیر او درآوردیم تا به نرمى هر كجا خواهد به فرمان او جریان یابد. قائم‏ ارواحنا له الفداء نیز، خداوند باد را در خدمتش قرار مى ‏دهد، چنان‏كه در حدیثى كه در كمال الدین روایت شده امام صادق‏ علیه السلام فرموده: پس خداوند تبارك و تعالى بادى برانگیزد كه در هر بیابان ندا كند: این مهدى است كه به قضاوت داوود و سلیمان‏ علیهما السلام قضاوت مى ‏كند و بیّنه نمى ‏خواهد. [5]

سلیمان ‏علیه السلام؛ مدتى از قومش غایب شد، چنان‏كه رئیس المحدثین شیخ صدوق در كتاب كمال الدین ضمن حدیثى روایت كرده است. قائم‏ ارواحنا له الفداء، غیبتش طولانى ‏تر از سلیمان است.

سلیمان‏ علیه السلام؛ آفتاب برایش بازگشت. قائم‏ ارواحنا له الفداء، آفتاب و ماه را مى ‏خواند و آن‏ها او را پاسخ مى‏ دهند.

سلیمان ‏علیه السلام حشمة اللَّه بوده، قائم‏ ارواحنا له الفداء نیز حشمة الله است.

پی نوشت ها :
[1]كمال الدین: 156/1

[2]سوره ص، آیه 35
[3]سوره نمل، آیه 17
[4]سوره ص، آیه 46
[5]كمال الدین،671/2

هوای دلاینجا آسمان ابری ست
آنجا را نمی دانم
اینجا هوایش بهاری نیست
آنجا را نمی دانم
اینجا عاشقا تنهایند
آنجا را نمی دانم
اینجا دل برای تو تنگ است
آنجا را نمی دانم...
کتابنامه

کتاب «مهدیان دروغین» تألیف حجت‌الاسلام رسول جعفریان منتشر و روانه بازار شد. دانشیار دانشگاه تهران در این کتاب به تقسیم حوزه‌های مختلف جغرافیایی دنیای اسلام پرداخته و مهدیان دروغین در مناطق و دوره‌های مختلف تاریخ را معرفی کرده است.

نظرسنجی
به نظر شما چقدر برای واقعه ظهور آماده هستیم؟دیگر امکاناتاین نوا را در وبلاگ خود پخش کنید:

شمارنده
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :