تبلیغات
آفتاب پنهان - شباهت به صالح
 
صفحه نخست          تماس با مدیر            نسخه موبایل                RSS                  
دوستان
شباهت به صالح
صالح‏ علیه السلام از قومش غایب شد و پس از آن‏كه به سوى آن‏ها بازگشت، عده كثیرى او را انكار كردند، چنان‏كه در كمال الدین از امام ابوعبد الله صادق‏ علیه السلام مروى است كه فرمود: صالح مدّتى از قومش غایب شد، روزى كه از آنان غیبت یافت، میانسال و خوش هیكل و خوش اندام بود، ریش انبوه و شكم خفته ‏اى داشت، گونه‏ هایش سبك و در میان مردمان میان بالا بود. هنگامى كه به قومش بازگشت او را به صورتش نشناختند، و آن‏ها را بر سه طایفه دید: یك طایفه منكر و كافر، و طایفه دیگر اهل شك و تردید بودند، و طایفه سوم یقین و ایمان داشتند. اوّل، آن طایفه كه اهل شك و تردید بودند را دعوت كرد، و به آنان گفت: من صالح هستم. آن‏ها او را تكذیب كردند، و دشنام دادند و راندند، و گفتند: خداوند از تو بیزار است، صالح به صورت تو نبود. سپس نزد منكرین و كافرین آمد، و آن‏ها را دعوت فرمود، ولى از او نپذیرفتند و به بدترین وجهى از او رمیدند. آن‏گاه نزد طایفه سوم آمد و گفت: من صالح هستم. گفتند: نشانه ‏اى بگو كه بدانیم تو صالح هستى،چون كه ما تردید نداریم كه خداوند تعالى آفریدگار است، هر كس را به هر شكل كه بخواهد درمى ‏آورد، ما در میان خودمان نشانه ‏هاى قائم را به یكدیگر اطلاع داده و بررسى كرده ‏ایم تا این‏كه هرگاه بیاید براى ما معلوم باشد و صحت آن به وسیله یك خبر آسمانى بر ما محقق گردد. صالح‏ علیه السلام فرمود: من همان صالح هستم كه شتر را براى شما برآوردم.

گفتند: راست مى‏ گویى؛ همین مطلب را ما با هم بررسى مى ‏كردیم. نشانه‏ هاى آن چیست؟ فرمود: یك روز او آب مى ‏آشامید و روز دیگر شما. گفتند: ما به خداوند و آنچه تو از جانب او آورده ‏اى ایمان داریم. این‏جا است كه خداوند تبارك و تعالى مى‏ فرماید: (إِنَّ صالِحاً مُرْسَلٌ مِنْ رَبِّهِ)؛[1] همانا صالح از سوى پروردگارش فرستاده شده است. و اهل یقین و ایمان گفتند: (إِنَّا بِما أُرْسِلَ بِهِ مُؤْمِنُونَ) [2] ما به آنچه او فرستاده شده ایمان داریم. و كسانى كه تكبر كردند كه شك كنندگان باشند گفتند: (إِنَّا بِالَّذِی آمَنْتُمْ بِهِ كافِرُونَ) [3] ما به آنچه شما ایمان آورده ‏اید، كفر ورزیده ‏ایم.

راوى گوید: آیا آن زمان، میان آن‏ها عالمى هم بود كه به صالح آگاه باشد؟ فرمود: خداوند عادل‏تر از آن است كه زمین را بدون عالمى بگذارد كه مردم را به سوى خداوند رهبرى كند، و آن مردم تنها هفت روز پس از خروج صالح از میان آن‏ها، در حال حیرت كه امامى را نمى ‏شناختند به سر بردند، كه در همان حال هم دین خداى عزّوجلّ را در اختیار داشتند، و با هم متحد بودند، و چون صالح ‏علیه السلام ظاهر شد، پیرامونش جمع شدند، و همانا مَثَل قائم‏ ارواحنا له الفداء نیز مَثَل صالح است. [4]

آرى، قائم‏ ارواحنا له الفداء هم مانند صالح ‏علیه السلام خواهد بود. آنچه بر صالح جارى شده بى ‏كم و كاست بر او جارى مى ‏شود. با آن كه در سنّ پیرى و پس از عمرى طولانى ظهور مى ‏كند، به صورت جوانى كم‏تر از چهل سال است.

مردم نیز بر سه دسته خواهند بود: اهل یقین؛ شك و انكار. اهل شك و انكار را دعوت مى‏ كند، و چون منكر شوند و نفى كنند، آن‏ها را مى ‏كشد. و اهل یقین از او نشانه مى‏ خواهند كه به آن‏ها ارائه مى‏ دهد، پس با او بیعت مى‏ كنند.

پی نوشت ها :
[1]سوره اعراف، آیه 75

[2]سوره اعراف، آیه 75
[3]سوره اعراف، آیه 76
[4]كمال الدین: 136/1


هوای دلاینجا آسمان ابری ست
آنجا را نمی دانم
اینجا هوایش بهاری نیست
آنجا را نمی دانم
اینجا عاشقا تنهایند
آنجا را نمی دانم
اینجا دل برای تو تنگ است
آنجا را نمی دانم...
کتابنامه

کتاب «مهدیان دروغین» تألیف حجت‌الاسلام رسول جعفریان منتشر و روانه بازار شد. دانشیار دانشگاه تهران در این کتاب به تقسیم حوزه‌های مختلف جغرافیایی دنیای اسلام پرداخته و مهدیان دروغین در مناطق و دوره‌های مختلف تاریخ را معرفی کرده است.

نظرسنجی
به نظر شما چقدر برای واقعه ظهور آماده هستیم؟دیگر امکاناتاین نوا را در وبلاگ خود پخش کنید:

شمارنده
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :