صفحه نخست          تماس با مدیر            نسخه موبایل                RSS                  
دوستان
برای ظهور امام زمان ارواحنا له الفداء باید وثیقه گذاشت
پیوند مهدویت و سوره یوسف
کسانی که مایلند در مورد ظهور حضرت ولی‌عصر ارواحنا له الفداء بیشتر اندیشه کنند، بسیار مناسب است که سوره یوسف را مطالعه و در نکات آن دقت نمایند.در این سوره اشاره‌های فراوانی وجود دارد که می‌توان با تأمل بیشتر بسیاری از مباحث مربوط به مهدویت و ظهور حضرت مهدی ارواحنا له الفداء را از آن به ‌دست آورد. به عنوان مثال ظلم و جفای برادران حضرت یوسف به ایشان و برادرش را می‌توان به جفای امت به امام عصر ارواحنا له الفداء و اهل بیت پیامبر تشبیه نمود، زیرا بعضی چنین می‌گویند که اهل بیت پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله مگر چه ویژگی دارند که در نزد خدای متعال و رسول گرامی‌اش از دیگران محبوب‌تر هستند؟

اما باید دانست که تمام افعال خداوند، حکیمانه است و دلیل محبت ویژه خدا به این خاندان هم از روی آگاهی به صفات ممتاز آنهاست، درست مثل حضرت یعقوب علیه السلام که در یوسف علیه السلام چیزی را می‌دید که در پسران دیگرش نبود و به همین دلیل او را بیشتر دوست می‌داشت، ولی برادران حضرت یوسف این را درک نمی‌کردند و جاهلانه می‌گفتند: « لَیُوسُفُ وَأَخُوهُ أَحَبُّ إِلَى أَبِینَا مِنَّا وَنَحْنُ عُصْبَةٌ؛[1] یوسف و برادرش نزد پدر، از ما محبوب‌ترند؛ در حالى که ما گروه نیرومندى هستیم! مسلّماً پدر ما، در گمراهى آشکارى است!» و شگفت آن‌که به‌ قدری در این امر افراط کردند که پیامبر زمان خود را گمراه دانسته و اظهار داشتند: «إِنَّ أَبَانَا لَفِی ضَلاَلٍ مُّبِینٍ؛[2] پدر ما در گمراهى آشکارى است!» این نادانی به همین جا ختم نشد و ایشان به جای اصلاح اخلاق و رفتارخود، برای این‌که در نزد پدر، آبرویی بیابند، کمر به قتل حضرت یوسف بستند و گفتند: «اقْتُلُواْ یُوسُفَ أَوِ اطْرَحُوهُ أَرْضًا یَخْلُ لَكُمْ وَجْهُ أَبِیكُمْ ؛[3] یوسف را بکشید؛ یا او را به سرزمین دوردستى بیفکنید؛ تا توجه پدر، فقط به شما باشد».این سوره که در قرآن کریم به احسن القصص ملقّب شده است، بیانگر اتفاق‌های مختلفی برای حضرت یوسف است؛ زمانی را نقل می‌کند که برادرانش او را به کاروانی فروختند و به این ترتیب او عبد و برده شد. بعد از آن هم به‌خاطر این‌که زیر بار خواسته‌های شیطانی زلیخا نرفت، زندانی شد، آن‌گاه پس از مدتی با تعبیر خوابی که برای عزیز مصر نمود، آزاد و از ملازمان خاص عزیز مصر شد.

یکی از نکات مهمی که در داستان حضرت یوسف علیه السلام است، مربوط به ماجرای زمان قحطی است که او رئیس خزانه بود. وقتی برادران حضرت یوسف علیه السلام بدون بنیامین، برای گرفتن سهمی از گندم به نزد او آمدند، حضرت یوسف وعده داد که اگر در مرتبه بعد او را نیز بیاورند، سهمی به او اختصاص خواهد داد و آنها نیز با خوشحالی نزد پدر آمده و از او خواستند که بنیامین را نیز با آنها بفرستد و این درخواست با دیدن عین کالاهای خود در میان سهم گندم، بیشتر نیز شد، اما به خاطر تقصیری که آنها درباره حضرت یوسف کردند، حضرت یعقوب این خواسته را قبول نفرمود و کوتاهی گذشته را یاد آور شد و فرمود: «هَلْ آمَنُكُمْ عَلَیْهِ إِلاَّ كَمَا أَمِنتُكُمْ عَلَى أَخِیهِ؛[4] آیا نسبت به او به شما اطمینان کنم، همان‏گونه که نسبت به برادرش (یوسف) اطمینان کردم (و دیدید چه شد)؟!»

پس از اصرار زیاد برادران، حضرت یعقوب، شرطی را گذاشتند که به‌نظر می‌آید همین شرط در ظهور امام زمان ارواحنا له الفداءنیز وجود دارد. ایشان خطاب به پسرانش فرمود: «لَنْ أُرْسِلَهُ مَعَكُمْ حَتَّى تُؤْتُونِ مَوْثِقًا مِّنَ اللّهِ لَتَأْتُنَّنِی بِهِ إِلاَّ أَن یُحَاطَ بِكُمْ فَلَمَّا آتَوْهُ مَوْثِقَهُمْ قَالَ اللّهُ عَلَى مَا نَقُولُ وَكِیلٌ؛[5] من هرگز او را با شما نخواهم فرستاد، تا پیمان مؤکّد الهى بدهید که او را حتماً نزد من خواهید آورد! مگر اینکه (بر اثر مرگ یا علّت دیگر،) قدرت از شما سلب گردد. و هنگامى که آنها پیمان استوار خود را در اختیار او گذاردند، گفت: «خداوند، نسبت به آن‌چه مى‏گوییم، ناظر و نگهبان است!»

در مورد امام زمان ارواحنا له الفداءهم همین طور است؛ ما مکرر می‌گوییم: «خدایا امام زمان ارواحنا له الفداءرا بفرست تا از او اطاعت کنیم و در خدمتش باشیم.» اما خدای متعال می‌گوید:شما در مورد یازده امام گذشته بد عمل کردید و تقصیر کار هستید. در مورد این امام، باید وثیقه بگذارید.

بصیرت و تیزبینی، وثیقه مهم ظهور
وثیقه مهم دیگر که علاوه بر شجاعت و شهادت امت، باید گذاشته شود، بصیرت و تیز بینی است، تا در مصاف حق و باطل و غبار آلود شدن فضا بتوان حق را به درستی تشخیص داد تا در جنگ‌هایی مثل جمل که عایشه و برخی از اصحاب رسول اکرم صلی الله علیه و آله در زمان حکومت حضرت علی علیه السلام به راه انداختند، ما را در تشخیص اهل حق به حیرت و اشتباه نیندازد.

اگر انسان‌ها واقعاً به دنبال حقیقت و از آن جمله زمینه‌های ظهور امام زمان ارواحنا له الفداء هستند، باید برای تحقق آن سرمایه گذاری کنند؛ البته باید مراقب بود که در راه رسیدن عجله نکرد و مراقب دسیسه‌های شیطانی بود. در هر حال باید رضایت خدا را در انجام کارها، معیار قرار داد و در این مسیر با همت بلند حرکت نمود و خسته نشد.

پی نوشت ها :
آیت‌الله حائری شیرازی
برگرفته از مجله امان شماره 25

[1] . سوره یوسف/8.
[2] . همان.
[3] . سوره یوسف/69.
[4] . سوره یوسف/64.
[5] . سوره یوسف/66.

هوای دلاینجا آسمان ابری ست
آنجا را نمی دانم
اینجا هوایش بهاری نیست
آنجا را نمی دانم
اینجا عاشقا تنهایند
آنجا را نمی دانم
اینجا دل برای تو تنگ است
آنجا را نمی دانم...
کتابنامه

کتاب «مهدیان دروغین» تألیف حجت‌الاسلام رسول جعفریان منتشر و روانه بازار شد. دانشیار دانشگاه تهران در این کتاب به تقسیم حوزه‌های مختلف جغرافیایی دنیای اسلام پرداخته و مهدیان دروغین در مناطق و دوره‌های مختلف تاریخ را معرفی کرده است.

نظرسنجی
به نظر شما چقدر برای واقعه ظهور آماده هستیم؟دیگر امکاناتاین نوا را در وبلاگ خود پخش کنید:

حمایت
شمارنده
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :