تبلیغات
آفتاب پنهان - چرا تلاش...!؟
 
 
صفحه نخست    l    تماس با مدیر    l    نسخه موبایل    RSS    l   
پیوندهای روزانه
 • ویژگی های جامعه منتظر ظهور منجی

  بشر از روزی كه پا به عرصه گیتی نهاده در آرزوی یك زندگی اجتماعی خوش و سعادت‌بخش است، و در راه رسیدن به آن تلاش و كوشش می‌كند و همیشه از جان و دل خواستار یك عصر درخشان و اجتماع صالحی است كه ظلم و تعدّی در آن نباشد....

  ادامه مطلب ...
 • امام ، پناه از شیطان

  یکی از مهم ترین شؤون امام علیه السّلام که تأمین کننده‌ی اساسی ترین نیاز ما به ایشان است، ملجأ و پناه بودن امام علیه السّلام است...

  ادامه مطلب ...
 • عرصه‌های مشترک عامه و خاصه در موضوع مهدویّت

  یکی از موارد اتفاقی بین شیعه و اهل سنّت در قضیه‌ی مهدویّت، اتفاق بر اصل آن است. امت اسلامی ـ به غیر از گروهی اندک از غربزدگان و روشنفکر نمایان مانند احمد امین مصری ـ بر این مسأله اتّفاق دارند که ...

  ادامه مطلب ...
 • زن منتظر و منتظر‌پروری

  در طول تاریخ تشیع، یكی از نقش‌های بی‌بدیل زنان، دفاع از ولایت و تلاش برای حفظ این ارزش الهی بوده است، به ویژه در عصر غیبت كه تقریباً امكان ایفای نقش مردان برای دفاع از ولایت، به سبب اختناق شدید، كم‌رنگ بوده است، زنان، فعالانه برای حفظ فرهنگ مهدویت در جامعه نقش آفرینی كرده‌اند...

  ادامه مطلب ...
 • ما بی صاحب نیستیم !

  آقای شیخ حیدرعلی مدرس اصفهانی فرمود: « یکی از مواقعی که من به حضور مقدس حضرت بقیة الله ارواحنا فداه ( یا یکی از اصحابشان ) مشرف شدم و ایشان را نشناختم، سالی بود که اصفهان بسیار سرد شد و نزدیک پنجاه روز آفتاب دیده نمی شد و مدام برف می بارید. سرما بحدی شد که نهرهای جاری یخ بسته بود. ...

  ادامه مطلب ...
شنبه 14 فروردین 1389 :: نویسنده : بهانه بودن

آنچه بسیار شنیده می شود سؤالی است که غالبا هم دلسوزان و علاقه مندان به اسلام و قرآن مطرح می کنند.

گرچه این پرسش جوابهای بسیار دارد اما در وهله اول منطقی و غیرقابل پاسخ به نظر می رسد.

بعضی می پرسند: «واقعا این همه تلاش و کوشش برای چیست؟ مگر نه این است که در روایات متواتر شیعی و غیرشیعی آمده است که جهان به سوی «ملئت ظلما و جورا» (1) پیش می رود و مگر نه این است که گرداب زشتی و ناحقی و هواپرستی بر همه خواهد تاخت و بر نابودی همه تلاش خواهد کرد و مگر نه این است که تنها معدودی خواهند توانست از این هیاهوی آخرالزمان جان بدر ببرند!؟ و مگر نه اینکه پیامبر اکرم، صلی الله علیه وآله، فرمودند: مثل آنان (اهل حق در مقابل اهل باطل) در میان امت من مثل یک تار موی سفید بر بدن گاوی سیاه در شب یلداست و مگر رسول خدا، صلی الله علیه وآله، حال آن عده را که می خواهند دین خود را در آخرالزمان حفظ کنند به کسانی که آهن گداخته در کف دست دارند تشبیه نکرده اند!؟ (2) پس چرا برای نشر معارف حقه الهیه تلاش می کنیم و چرا در گسترش نام و یاد امام عصر، ارواحنافداه، از همه چیز بگذریم!؟»به جهت رعایت اختصار پاسخ این سؤال را در سه بخش عرض می کنیم گرچه می دانیم در برابر این سؤالات بسیار سخنها و دردها و غصه ها قابل بیان است که باید در فرصتی دیگر به آن بپردازیم.

الف) اولا ما در یک مقدمه که مبنای سؤال است توافقی نداریم.

سؤال زمانی مطرح شده که فرض مسلمی در تقدیر بوده و آن «تلاش بسیار» است. بزرگواران! آیا واقعا باور دارید که اگر تلاش بسیاری صورت می گرفت ما همین وضعیت را داشتیم؟! آیا تلاش عده معدودی دلسوز از خودگذشته برای به اهتزاز درآوردن نام ولی عصر، ارواحنافداه، در گستره جهان مادی بی احساس; تلاش بسیاری است؟! آیا اگر در میان میلیونها نوشته ضددینی یا حداقل غیردینی یک نوشته به نام صاحب العصر و الزمان حضرت مهدی، علیه السلام، بود یعنی تلاش بسیار!؟

آیا اگر همانقدر که دشمنان اسلام علوی و قرآن و حضرت مهدی، علیه السلام، تلاش کرده اند و در همه جوانب راههایی را برای انحراف افکار مهیا ساخته اند ما لااقل به همان میزان تلاش کرده بودیم اینقدر از معنویات و معارف الهی دور بودیم!؟

آیا اگر عده ای چون شمع سوخته اند و عده ای نیز آخرین نفسهای وجودیشان را می کشند، تلاش همه جانبه همگانی است! ؟

آیا خونهایی که برای اسلام و پاسداری از حریم ها ریخته شده یعنی فداکاری همه!؟

ب) ما هم قبول داریم که گرداب نافهمی و غفلت از امام عصر، ارواحنافداه، و دوری از اسلام علوی و قرآن، غران و بی مهابا در حرکت است و همانگونه که می توان در روایات مشاهده نمود این حرکت تا آغاز دولت کریمه دوازدهمین جانشین رسول الله، صلی الله علیه وآله، ادامه خواهد داشت.

پس این گفته نه سخن ما که تمامی احادیث متفقا گویای همین مطلب است. اما در کنار این روایات، گفته هایی از معصومین، علیهم السلام، وجود دارد که با تامل در آنها جای هیچ شبهه و سؤالی نمی ماند.

از آن میان به روایتی از سیدالمظلومین و امیرالمؤمنین علی بن ابی طالب، علیه السلام، تمسک می جوییم:

علیک بالجد و ان لم یساعد الجد. (3)

بر توست که کوشش نمایی هر چند بخت با تو یار نباشد و آن امر حاصل نشود.

علیک بالسعی و لیس علیک بالنجح.                                  

تو موظف هستی به سعی و تلاش اما پیروزی و غالب آمدن با تو نیست.

با اندکی تامل بر این دو حدیث شیوا از مولا و مرادمان در خواهیم یافت که:

امیرالمؤمنین، علیه السلام، در حدود 1400 سال پیش ما و تمامی دوستدارانش را مخاطب قرار داده است که بدانید تا تحقق آیه:

و نرید ان نمن علی الذین استضعفوا فی الارض و نجعلهم ائمة و نجعلهم الوارثین.  (4)

و تا درخشش خورشید مهدوی در آسمان سیاه و ظلمانی (و اشرقت الارض بنور ربها) (5) باید تلاش کنید و برای رشد معنویات و زدودن ظلمات بکوشید و بدانید که شما موظف به کوشش و تلاشید و البته آگاه باشید و هشیار که:

و اخری تحبونها نصر من الله و فتح قریب و بشر المؤمنین  (6)

ج) حال بیاییم و تنها با منطق عقل بیندیشیم:

آیا اگر با عنایت به آنچه تاکنون گفته شد همه تلاش کنیم و دست در دست یکدیگر برای گسترش نام و یاد امام عصر، ارواحنافداه، بکوشیم و همه در اطاعت از آنچه آن عزیز می پسندد و آنچه آن بزرگوار کراهت دارد; جد و جهد نماییم آیا نخواهیم توانست لااقل خود و جمعی از اطرافیان را از فرو رفتن بیشتر در مرداب دنیا و دنیایی شدن حفظ کنیم!؟
اگر عقل را بر اندیشه خود قاضی کنیم جواب درستی خواهیم یافت.

و در این حال درمی یابیم که قرآن نیز بیان صریح روشنی دارد که:

ان الله لا یغیر ما بقوم حتی یغیروا ما بانفسهم. (7)

در این مجال جواب یک سؤال می ماند که با هم درباره آن خواهیم اندیشید و آن این است که: حال چگونه باید تلاش کرد و از چه طریقی می توانیم دل مولا و صاحبمان حضرت مهدی، علیه السلام، را شاد کنیم و خود و دیگران آنگونه شویم که او می خواهد؟! این سؤال پاسخ مهمی دارد زیرا:

جواب این سؤال مشخص کننده و راهگشای اهداف و افکار و اعمالمان در زندگیمان خواهد بود.

 


پی نوشتها:

1. عیون اخبارالرضا، علیه السلام، ج 2، ص 130.
2. ر.ک: معجم احادیث الامام المهدی، علیه السلام، ج 1، ص 307، ح 200.
3. غررالحکم و دررالکلم مرحوم آمدی، ج 4، انتشارات دانشگاه تهران، بهمن 1366، ص 298 و ص 299.
4. سوره قصص، آیه 5.
5. سوره زمر، آیه 69، امام رضا، علیه السلام، در تاویل این آیه می فرمایند: «او چهارمین فرزند من، پسر بهترین کنیزان است که زمین را از هر جور و ستمی پاکیزه می کند. مردم در ولادت او دچار تردید می شوند. او را غیبتی طولانی است چون ظاهر شود زمین با نور پروردگارش روشن می گردد. (ینابیع الموده، ص 448)
6. سوره صف، آیه 13.
7. سوره رعد، آیه 11.

 

نوع مطلب : امام مهدی(عج)، 


درباره وبلاگاینجا آسمان ابری ست
آنجا را نمی دانم
اینجا هوایش بهاری نیست
آنجا را نمی دانم
اینجا عاشقا تنهایند
آنجا را نمی دانم
اینجا دل برای تو تنگ است
آنجا را نمی دانم...

نظرسنجی
به نظر شما چقدر برای واقعه ظهور آماده هستیم؟


نوای مهدوی

این نوا را در وبلاگ خود پخش کنید:

حمایت
آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • آخرین بازدید :