تبلیغات
آفتاب پنهان - دست توسل به یاس
 
 
صفحه نخست    l    تماس با مدیر    l    نسخه موبایل    RSS    l   
 • ویژگی های جامعه منتظر ظهور منجی

  بشر از روزی كه پا به عرصه گیتی نهاده در آرزوی یك زندگی اجتماعی خوش و سعادت‌بخش است، و در راه رسیدن به آن تلاش و كوشش می‌كند و همیشه از جان و دل خواستار یك عصر درخشان و اجتماع صالحی است كه ظلم و تعدّی در آن نباشد....

  ادامه مطلب ...
 • امام ، پناه از شیطان

  یکی از مهم ترین شؤون امام علیه السّلام که تأمین کننده‌ی اساسی ترین نیاز ما به ایشان است، ملجأ و پناه بودن امام علیه السّلام است...

  ادامه مطلب ...
 • عرصه‌های مشترک عامه و خاصه در موضوع مهدویّت

  یکی از موارد اتفاقی بین شیعه و اهل سنّت در قضیه‌ی مهدویّت، اتفاق بر اصل آن است. امت اسلامی ـ به غیر از گروهی اندک از غربزدگان و روشنفکر نمایان مانند احمد امین مصری ـ بر این مسأله اتّفاق دارند که ...

  ادامه مطلب ...
 • زن منتظر و منتظر‌پروری

  در طول تاریخ تشیع، یكی از نقش‌های بی‌بدیل زنان، دفاع از ولایت و تلاش برای حفظ این ارزش الهی بوده است، به ویژه در عصر غیبت كه تقریباً امكان ایفای نقش مردان برای دفاع از ولایت، به سبب اختناق شدید، كم‌رنگ بوده است، زنان، فعالانه برای حفظ فرهنگ مهدویت در جامعه نقش آفرینی كرده‌اند...

  ادامه مطلب ...
 • ما بی صاحب نیستیم !

  آقای شیخ حیدرعلی مدرس اصفهانی فرمود: « یکی از مواقعی که من به حضور مقدس حضرت بقیة الله ارواحنا فداه ( یا یکی از اصحابشان ) مشرف شدم و ایشان را نشناختم، سالی بود که اصفهان بسیار سرد شد و نزدیک پنجاه روز آفتاب دیده نمی شد و مدام برف می بارید. سرما بحدی شد که نهرهای جاری یخ بسته بود. ...

  ادامه مطلب ...
چهارشنبه 22 اردیبهشت 1389 :: نویسنده : بهانه بودن

سوم جمادی الثانی به نقل مشهور، سالروز شهادت حضرت فاطمه زهرا ( س) است . بانویی كه سرور زنان، از اولین تا آخرین و ملقّب به ام ابیهاست، مردمان از دسترسی به شناخت كمال حضرتش محروم اند. امام مهدی (عج) نیز در سخنی، شخصیت آن بانوی معظم را الگوی خویش معرفی فرموده اند. گوشه هایی از آثار و فضایل آن بانوی بزرگ اسلام را به شما خوبان تقدیم می كنیم؛ امید آنكه مقبول طبع شریف امام عصر( عج) قرار گیرد.

توسل به صدیقه طاهره( س)

زیارت حضرت

زیارت حضرت فاطمه زهرا (س)، در روز سوم جمادی الثانی، سالروز شهادت آن حضرت مطلوب و مناسب است. مرحوم سیدبن طاووس، این زیارت را برای ایشان آورده است: « سلام بر تو ای برترین بانوی جهان، سلام بر تو ای مادر حجت های الهی بر مردم، سلام بر تو ای ستمدیده ای كه از حق او جلوگیری كردند. خدایا ! بر بنده ات و دختر پیامبرت و همسر وصی پیامبرت درود فرست؛ درودی كه منزلت و مقامی به او دهد، برتر از منزلت بندگان گرامی ات از اهل آسمانها و زمین ». (1)

صلوات بر فاطمه( س)

یكی از یاران امام حسن عسكری( ع) می گوید: از آن حضرت خواستم چگونگی صلوات بر پیامبر و اوصیای آن بزرگوار را به من بیاموزد . حضرت در بخش صلوات بر فاطمه( س) فرمود: « خدایا ! بر صدیقه طاهره، فاطمه، آن بانوی پاكیزه، محبوب پیامبرت و مادر دوستان و برگزیدگانت درود فرست ؛ بانویی كه او را برگزیدی و بر زنان جهان برتری دادی. خدایا ! انتقام او را از كسانی كه به او ستم كردند و احترامش را سبك شمردند بگیر و خونخواه فرزندانش باش. خدایا ! چنان كه او را بدین مقام رساندی كه مادر امامان راهنما و همسر پرچمدار محشر، گرامی در عالم بالا قرار دادی، بر او و بر مادرش ( خدیجه) درود فرست؛ درودی كه بدان، آبروی محمد( ع) را گرامی بداری، و دیده فرزندانش را روشن گردانی. خدایا! در این ساعت، بهترین سلام مرا به آنان برسان ».(2)

آزادی از اسارت

 آیت الله میرزا محمدرضا فقیه كرمانی، از بزرگان شیعه، زمانی از مرحوم سید یحیی واعظ یزدی برای تبلیغ و مبارزه با منحرفان كرمان دعوت كرد و سید یحیی، مردم را به انحراف آنان متوجه ساخت. منحرفان تصمیم به قتل سید یحیی گرفتند و ایشان را به باغی در خارج از شهر بردند. سید در باغ احساس خطر كرد و دید كسی هم از وضع او باخبر نیست. توسلی به حضرت زهرا (س) كرد و نماز استغاثه آن حضرت را خواند. ناگهان صدای تكبیر و فریاد مسلمان ها بلند شد . باغ را محاصره و سید را آزاد كردند و با احترام به همراه میرزا محمد كرمانی به شهر آوردند. بعد از جریان معلوم شد كه حضرت فاطمه(س) در خواب مرحوم كرمانی آمده و برای فرزندش تقاضای كمك كرده است. (3)

برای دیدن اندازه اصلی عکس بر روی آن کلیک کنید .

بستر بیماری                                                     

هنگامی كه حضرت فاطمه(س) به بستر بیماری افتاده بود، زنان مهاجر و انصار برای عیادت ایشان جمع شدند و به حضرت گفتند: ای دختر رسول خدا ! حالتان چگونه است؟ حضرت زهرا( س) پس از ستایش خدا و درود بر رسولش، فرمود: « به خدا سوگند صبح كردم، در حالیكه از دنیای شما بیزارم و بغض مردان شما در دلم جای گرفته است ». سپس فضایل حضرت علی( ع) را بازگو كرد. زنان مهاجر و انصار، گفتههای حضرت زهرا(س) را به مردان خود منتقل كردند. گروهی از آنان برای عذر خواهی نزد حضرت آمدند، ولی فاطمه(س) به آنان فرمود : « از من دور شوید كه بعد از عذر خواهی غیر صادقانه شما، دیگر عذری باقی نمانده است و پس از این تقصیر و گناه شما، امری كارساز نیست » . (4)

گشودن قفل

یكی از بزرگان می گوید: در اوقات تحصیل در نجف اشرف، روزی در ماه مبارك رمضان افطاری تهیه دیدم و در حجره را قفل كردم و رفتم كه پس از نماز مغرب و عشا باز گردم. نماز را خواندم و به مدرسه بازگشتم. خواستم در حجره را باز كنم، دیدم كلید در جبیم نیست. هر چه جست و جو كردم ، كلید را نیافتم . به واسطه شدت گرسنگی و نیافتن كلید، سخت ناراحت بودم. از مدرسه بیرون آمدم و متحیرانه در مسیر خود تا حرم قدم می زدم. ناگاه مرحوم سید مرتضی كشمیری را دیدم. علت ناراحتی ام را پرسید، مطلب را گفتم. با من به مدرسه آمد و فرمود: می گویند نام مادر موسی را اگر كسی بداند و به قفل بسته بخواند، آن قفل باز میشود ،آیا جده ما، فاطمه( س) كمتر از اوست؟ پس دست در قفل نهاد و فرمود: یا فاطمه الزهرا (س)، ناگهان دیدم قفل باز شد. (5)

سوگواری بر حضرت زهرا ( س)

عارفان و عالمان اخلاق، به سوگواری حضرت زهرا (س) بسیار اهمیت می دهند. میرزا جواد ملكی تبریزی، استاد اخلاق امام خمینی(ره)، دراین باره می نویسد : « صحیح این است كه سوم جمادی الثانی، روز شهادت سرور بانوان جهان است. پس لازم است شیعیان وفادار، این روز را از روزهای اندوه و مصیبت قرار دهند . این روز برای بستگان آن حضرت، دومین مصیبت بعد از رحلت رسول اكرم(ص) بود. امیرالمؤمنین بعد از وفات رسول خدا(ص)، هیچ روزی را مصیبت بارتر و ناگوارتر از این روز ندید. از دست دادن حضرت زهرا (س) برای امیرالمؤمنین به اندازهای سخت بود كه بر او گریه می كرد و از جدایی آن حضرت شكایت می نمود و می فرمود : « جان من در میان آه زندانی است. كاش جانم با آه و اندوهها خارج می گردید. بعد از تو خیری در زندگی نیست و گریه ام از ترس این است كه زندگی ام طولانی شود » .(6)

اقامة عزای حضرت زهرا( س)

مرحوم میرزا جواد ملكی تبریزی از اساتید بزرگ اخلاق می نویسد: حضرت زهرا ( س)، محبوب و یگانه پدرش رسول اكرم( س) بود و پیامبر طوری با او رفتار می كرد كه با هیچ كس چنین رفتاری را نداشت و میفرمود : « فاطمه پاره تن من است » .
 شیعیان در اظهار حزن و اندوه و اقامه مجالس سوگواری در روز وفات آن حضرت و ذكر مصیبت های او، باید امیرالمومنین را سرمشق خود قرار دهند . « امیرالمؤمنین( ع) میفرمود : « از دست دادن فاطمه بعد از پیامبر خدا( ص)، دلیل بر این است كه هیچ دوستی جاویدان نمیماند و بعد از فقدان آنان ، زندگی چگونه گوارا خواهد بود. قسم یاد می كنم كه این چیزی است كه اصلاً امكان ندارد. انسان میخواهد دوستش نمیرد، ولی این محال است » . این مطلب ساده ای نیست كه كسی مانند امام علی( ع) چنین سخنانی بگوید. عقل از درك این كلمات ناتوان است و این عبارات، عظمت مقام زهر ا (س) و فضل او را نزد خدا می رساند . اگر فضیلت فاطمه در بالاترین درجهای نبود كه جزع نمودن برای او كار نیكویی بود، به هیچ وجه این جزع فراوان از امیرالمؤمنین (ع) دیده نمیشد (7)

سوز امین ولایت

یكی از ویژگیهای علامه امینی(ره)، نویسنده كتاب ارزشمند الغدیر، محبت و ارادت كامل او به محمد و آل محمد(ص) بود. گریه ها و ناله های علامه در رثای اهل بیت(ع)، همگان را دگرگون می كرد. این حالت هنگامی بیشتر اوج می گرفت كه از مصیبت فاطمه زهرا (ع) یاد می شد.

 

                                                   کلیپ فلش یاس شکسته


پی نوشتها:
1 . سید بن طاووس الاقبال بالاعمال تحقیق جواد قیومی اصفهانی، قم، دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم ، 1377 ، ج 2 ، ج 3 ، ص 161 بحارالانوار ، ج 100 ص . 199
2 . ناصر مكارم شیرازی، مفاتیح نوین، ترجمه رسولی محلاتی، قم، مدرسه الامام علی بن ابی طالب( ع). 1384 ، ج 1 ، ص . 541
3 . شهید دستغیب، داستانهای شگفت، قم، انتشارات اسلامی، 1362 ، ص 186
 4 . همان، صص 286-292.
 5 . سید نعمتالله حسینی، مردان علم در میدان علم، قم، دفتر انتشارات اسلامی، 1375 ، ج 6 ، ج 1 ، ص . 396
 6 . میرزا جواد ملكی تبریزی، المراقبات، ترجمه ابراهیم محدث بندر ریگی، قم، انتشارات اخلاق، 1379 ، ج 4 ، ص 87
 7 . نكته همان، صص 88  89

 

 

نوع مطلب : مناسبتها، 


درباره وبلاگاینجا آسمان ابری ست
آنجا را نمی دانم
اینجا هوایش بهاری نیست
آنجا را نمی دانم
اینجا عاشقا تنهایند
آنجا را نمی دانم
اینجا دل برای تو تنگ است
آنجا را نمی دانم...

نوای مهدوی

این نوا را در وبلاگ خود پخش کنید:

آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • آخرین بازدید :