تبلیغات
آفتاب پنهان - ماه عجب
 
 
صفحه نخست    l    تماس با مدیر    l    نسخه موبایل    RSS    l   
 • ویژگی های جامعه منتظر ظهور منجی

  بشر از روزی كه پا به عرصه گیتی نهاده در آرزوی یك زندگی اجتماعی خوش و سعادت‌بخش است، و در راه رسیدن به آن تلاش و كوشش می‌كند و همیشه از جان و دل خواستار یك عصر درخشان و اجتماع صالحی است كه ظلم و تعدّی در آن نباشد....

  ادامه مطلب ...
 • امام ، پناه از شیطان

  یکی از مهم ترین شؤون امام علیه السّلام که تأمین کننده‌ی اساسی ترین نیاز ما به ایشان است، ملجأ و پناه بودن امام علیه السّلام است...

  ادامه مطلب ...
 • عرصه‌های مشترک عامه و خاصه در موضوع مهدویّت

  یکی از موارد اتفاقی بین شیعه و اهل سنّت در قضیه‌ی مهدویّت، اتفاق بر اصل آن است. امت اسلامی ـ به غیر از گروهی اندک از غربزدگان و روشنفکر نمایان مانند احمد امین مصری ـ بر این مسأله اتّفاق دارند که ...

  ادامه مطلب ...
 • زن منتظر و منتظر‌پروری

  در طول تاریخ تشیع، یكی از نقش‌های بی‌بدیل زنان، دفاع از ولایت و تلاش برای حفظ این ارزش الهی بوده است، به ویژه در عصر غیبت كه تقریباً امكان ایفای نقش مردان برای دفاع از ولایت، به سبب اختناق شدید، كم‌رنگ بوده است، زنان، فعالانه برای حفظ فرهنگ مهدویت در جامعه نقش آفرینی كرده‌اند...

  ادامه مطلب ...
 • ما بی صاحب نیستیم !

  آقای شیخ حیدرعلی مدرس اصفهانی فرمود: « یکی از مواقعی که من به حضور مقدس حضرت بقیة الله ارواحنا فداه ( یا یکی از اصحابشان ) مشرف شدم و ایشان را نشناختم، سالی بود که اصفهان بسیار سرد شد و نزدیک پنجاه روز آفتاب دیده نمی شد و مدام برف می بارید. سرما بحدی شد که نهرهای جاری یخ بسته بود. ...

  ادامه مطلب ...
یکشنبه 23 خرداد 1389 :: نویسنده : بهانه بودن

گاه شیئی گران بها، یا انسانی ارزشمند و یا یك زمان مهم و ویژه، مورد بی توجهی انسان ها قرار می گیرد، تنها بدان سبب كه شناختی از آنها ندارند و در نتیجه، بهره خویش را از آنها نمی ستانند و استفاده لازم را نمی برند.

ماه رجب از زمانها و اوقات بسیار مهم و ویژه است كه برای آنكه  بدون استفاده این فرصت  از كفمان نرود. روایات فراوانی پیرامون فضیلت این ماه و شناساندن قدر و منزلت آن از طریق اهل بیت( ع) به دست ما رسیده است كه در ادامه به برخی از آنها اشاره خواهد شد:

1 . پیامبر اكرم( ص) فرمود:

آگاه باشید كه رجب ماه خداست و آن ماه بسیار بزرگی است. این ماه  « اصم » نامیده شد؛ بدان سبب كه هیچ ماهی در فضیلت و حرمت در نزد خدا با او برابری نمی كند. (1)

2 . از ابن عباس نقل است كه:

هرگاه ماه رجب می آمد، رسول خدا ( ص) مسلمانان را دور خود جمع می كرد و میان آنها می ایستاد. آن گاه خطبه می خواند، حمد و ثنای الهی را به جای می آورد و صلوات بر انبیای گذشته می فرستاد و می فرمود:

« ای مسلمانان، ماه بسیار بزرگ و بابركتی بر شما سایه انداخته است  یعنی ماه رجب  و آن ماهی است كه در آن، رحمت خدا بركسی كه خدا را عبادت كند، فرو می ریزد؛ بدان شرط كه مشرك و بدعت گزار نباشد. آگاه باشید كه در ماه رجب، شبی است كه هر كه خواب را در آن، بر خود حرام كند و به عبادت خدا بپردازد، خدا بدنش را بر آتش حرام می كند و هفتاد هزار ملك با او مصافحه می كنند و برایش تا رجب بعد آمرزش می طلبد. (2)

 باید گفت آن شب نامعلوم كه در ذیل خبر ذكر شد، چه شبی است، علما با استفاده از اخبار دیگر، چهار احتمال داده اند:

احتمال دارد مراد، شب اول ماه رجب باشد و یا شب جمعه اول رجب كه به لیلةالرغائب موسوم است. نیز احتمال دارد مراد، نیمه رجب و یا بیست و هفتم رجب باشد.

 3 . و از حضرت امیرمؤمنان علی( ع) نقل است كه:

هر كس در ماه رجب صدقه بدهد، خداوند روز قیامت در بهشت او را به ثوابی گرامی می دارد كه هیچ چشمی ندیده و هیچ گوشی نشنیده و به خاطر بشری خطور نكرده است. (3)

 4 . از امام رضا( ع) نیز روایت شده است:

برای دیدن اندازه اصلی عکس بر روی آن کلیک کنید .

هر كه به اشتیاق ثواب، روز اول ماه رجب را روزه بدارد، خدای عزوجل، بهشت را بر او واجب گرداند؛ هر كه روز وسط رجب را روزه بدارد ، می تواند دو قبیله ( پرجمعیت) مانند ربیعه و مضر را شفاعت كند؛ و هر كه روز آخرش را روزه بدارد، خدای عزوجل او را از پادشاهان بهشت گرداند و شفاعتش را دربارة پدر، مادر و همة بستگان و آشنایان و همسایگان بپذیرد، گرچه در میان آنها مستحقان دوزخ باشند. (4)

 5 . در حكایتی دل نشین از پیامبر گرامی اسلام از زبان شخصی به نام ثوبان این چنین آمده است كه: با رسول خدا( ص) در قبرستان بودیم. حضرت ایستاد و گذشت و دوباره ایستاد. عرض كردم: یا رسول الله، چرا این گونه رفتار می كنید؟ پس آن حضرت گریه شدیدی كرد، ما هم گریه كردیم. آن گاه فرمود: ای ثوبان، صدای ناله اهل عذاب را شنیدم. بر آنها رحم كردم، دعا كردم و خداوند عذاب آنها را تخفیف داد. سپس فرمود: ای ثوبان! اگر كسانی از اهل این قبرستان، كه در عذابند، یك روز از ماه رجب را روزه گرفته بودند و یك شب را تا صبح قیام می كردند و به عبادت می پرداختند، در قبرها معذب نمی شدند. (5)

6 . شخصی به نام سالم نامی كه از صحابه حضرت صادق( ع) بود، می گوید: چند روزی از ماه رجب باقی مانده بود كه خدمت آن حضرت مشرف شدم. فرمود: ای سالم، آیا چیزی از این ماه را روزه گرفته ای؟ عرض كردم: خیر. فرمود: آن قدر ثواب از تو فوت شده كه مقدار آن را تنها خدا می داند! سپس فرمود: همانا رجب، ماهی است كه خداوند او را فضیلت داده و بسیار احترام كرده و كرامت آن را برای روز هداران واجب ساخته است. سالم گوید: عرض كردم: یابن رسول الله، اگر چند روزی باقی مانده از این ماه راه روزه بدارم، به مقداری از ثواب های آن می رسم؟ فرمود: ای سالم ! هر كه یك روز از آخر این ماه را روزه بدارد، خدا ایمن می گرداند او را از سختی سكرات مرگ و هول قیامت، وعذاب قبر.

7 . نماز سلمان در ماه رجب:

رسول خدا( ص) فرمود: ای سلمان، هر مرد و زن مؤمن كه در ماه رجب سی ركعت نماز بخواند و در هر ركعت پس از حمد سه مرتبه «قل هو الله احد» و سه مرتبه سوره «قل یا ایها الكافرون» را قرائت كند، خداوند هر گناهی را كه در پیری و جوانی كرده است، ازنامه عمل او محو می كند، و ثواب كسی را كه در تمام آن ماه، روزه گرفته باشد، به او عطا می كند و تا سال آینده نام او را از نمازگزارندگان می نویسد و در هر روز از آن ماه، ثواب شهیدی از شهدای بدر برای او باشد و خداوند میان او و آتش فاصله انداخته و به عدد هر ركعت، ثواب هزارهزار ركعت در نامه عمل او می نویسد و او از پل صراط به سلامت رد می شود.

و طریقه نماز این است كه: ده ركعت روز اول، ده ركعت روز نیمه و ده ركعت در روز آخر ماه رجب به جا آورد، هر دو ركعت به یك سلام و بعد از هر دو ركعت، دست ها را به آسمان بلند و چنین دعا كند:


لا إله إلّا الله وحده لا شریك له ، له الملك و له الحمد یحیی و یمیت و هو حی لایموت بیده الخیر و هو علی كلّ شیء  قدیر. اللّهم لامانع لما اعطیت و لامعطی لما منعت و لاینفع ذالجد  منك الجد .(6)

یادآوری: پرسشی كه ممكن است در ذهن ها بیاید این است كه، چگونه امكان دارد در برابر اعمالی ناچیز و اندك در ماه رجب، آن همه ثواب و پاداش مترتب باشد؟ چگونه ذهن آدمی می تواند گستردگی آن همه ثواب را اذعان كند؟

در پاسخ باید گفت:

 اولاً، متناسب با مقام كبریایی حضرت حق و جود و بخشش بی كران و بی انتهایش، همین قاعده است كه در برابر اندكی از عمل خیر، پاداشی فراوان عطا فرماید، نه آنكه با آن همه فضل و رحمتش، در مقابل كار نیك به اندازه همان كار پاداش دهد. اساساً همان گونه كه در دعای افتتاح وارد شده است: ولاتزیده كثرة العطاء ألّا جوداً و كرماً؛ فراوانی عطا، ( نه تنها از خزائن حق تعالی نمی كاهد)، بلكه بر جود و كرمش می افزاید و جود و كرمش را گسترده تر می سازد.

ثانیاً این گونه نیست كه به صرف انجام دادن روزه و عبادات در این ماه، همه ثوا بها به دست آید؛ زیرا همان گونه كه در روایات و نیز بهره برخی از روزه داران، از روزه، تنها گرسنگی و تشنگی و از عبادت، تنها خستگی بدنی . « در دعای گرسنگی و تشنگی قرار مده است.»

بنابراین، بدون شك بهره كامل از ثواب این عبادات از آن كسانی است كه حتی المقدور، شرایطی چون اخلاص و اجتناب از گناهان را مراعات كنند.

 

 


پی نوشت ها:

1 . مجلسی، بحارالانوار، ج 97 ، ص. 26
2 . همان، ص 47
3 . همان، ص 33
4 . امالی شیخ صدوق، ص 10
5 . مجلسی، همان
6 . آیت الله میرزا جواد ملكی تبریزی، المراقبات، ص 131 و 132

نوع مطلب : مناسبتها، 


درباره وبلاگاینجا آسمان ابری ست
آنجا را نمی دانم
اینجا هوایش بهاری نیست
آنجا را نمی دانم
اینجا عاشقا تنهایند
آنجا را نمی دانم
اینجا دل برای تو تنگ است
آنجا را نمی دانم...

نوای مهدوی

این نوا را در وبلاگ خود پخش کنید:

آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • آخرین بازدید :