تبلیغات
آفتاب پنهان - مطالب آبان 1396
 
 
صفحه نخست    l    تماس با مدیر    l    نسخه موبایل    RSS    l   
 • ویژگی های جامعه منتظر ظهور منجی

  بشر از روزی كه پا به عرصه گیتی نهاده در آرزوی یك زندگی اجتماعی خوش و سعادت‌بخش است، و در راه رسیدن به آن تلاش و كوشش می‌كند و همیشه از جان و دل خواستار یك عصر درخشان و اجتماع صالحی است كه ظلم و تعدّی در آن نباشد....

  ادامه مطلب ...
 • امام ، پناه از شیطان

  یکی از مهم ترین شؤون امام علیه السّلام که تأمین کننده‌ی اساسی ترین نیاز ما به ایشان است، ملجأ و پناه بودن امام علیه السّلام است...

  ادامه مطلب ...
 • عرصه‌های مشترک عامه و خاصه در موضوع مهدویّت

  یکی از موارد اتفاقی بین شیعه و اهل سنّت در قضیه‌ی مهدویّت، اتفاق بر اصل آن است. امت اسلامی ـ به غیر از گروهی اندک از غربزدگان و روشنفکر نمایان مانند احمد امین مصری ـ بر این مسأله اتّفاق دارند که ...

  ادامه مطلب ...
 • زن منتظر و منتظر‌پروری

  در طول تاریخ تشیع، یكی از نقش‌های بی‌بدیل زنان، دفاع از ولایت و تلاش برای حفظ این ارزش الهی بوده است، به ویژه در عصر غیبت كه تقریباً امكان ایفای نقش مردان برای دفاع از ولایت، به سبب اختناق شدید، كم‌رنگ بوده است، زنان، فعالانه برای حفظ فرهنگ مهدویت در جامعه نقش آفرینی كرده‌اند...

  ادامه مطلب ...
 • ما بی صاحب نیستیم !

  آقای شیخ حیدرعلی مدرس اصفهانی فرمود: « یکی از مواقعی که من به حضور مقدس حضرت بقیة الله ارواحنا فداه ( یا یکی از اصحابشان ) مشرف شدم و ایشان را نشناختم، سالی بود که اصفهان بسیار سرد شد و نزدیک پنجاه روز آفتاب دیده نمی شد و مدام برف می بارید. سرما بحدی شد که نهرهای جاری یخ بسته بود. ...

  ادامه مطلب ...
در بیان شباهتهای موجود در ویژگی های دوران امامت امام حسن مجتبی(ع) و پیروان آن حضرت و دلایل غیبت امام زمان(عج) روایات و احادیث مختلفی نقل شده است که در این متن بصورت مختصر و گزیده برای شما عزیزان به برخی از آنها اشاره می کنیم.

امام
حسن(ع) قبل و بعد از صلح با معاویه طی خطبه هایی سپاهیان و یاران خود را با چنین عباراتی معرفی می کنند(1): مکار و حیله گر – منافق و منفعت طلب – بی حیا و بی دین- یاری نرسان – بندگان دنیا – بی اخلاص – خیانتکار آنچنانکه به امام خود حمله کرده ایشان را مجروح ساخته و اموالش را به غارت می برند و اگر دستشان می رسید خود او را به معاویه تسلیم می کردند.

این صفات در حقیقت شرح حال عده ای نامرد است که گرد نوه ارشد پیامبر خدا به بهانه های مختلف جمع شدند و هدفشان همه چیز بود غیر از یاری ایشان که همینان پدرش – وصی و برادر پیامبر – را به شهادت رساندند.

آیا با چنین پیروانی می توان حکومت اسلامی تشکیل داد و جامعه را به خیر و صلاح خواند؟چناچه خدا در قرآن می فرماید: " ان  الله لا یغیرما بقوم حتی یغیروا مابأنفسهم"(2) تا این امت خود صلاح خود را نخواهند چگونه می شود آنها را به دین خدا دعوت کرد و جامعه را اصلاح نمود؟! و این همان وضعیتی است که ما اکنون در عصر غیبت امام خویش در آن بسر می بریم چرا که به مراتب از زبان ائمه و اولیائشان شنیده ایم که سالهاست منتظر 313 یاور حقیقی مانده اند.(3) در طی این هزار و اندی سال واقعا 313 نفر یاور حقیقی نبود که امامشان را از غربت بدر آورند؟! پس ما چه می کنیم؟!

و این همان حقیقتی است که امام
حسن(ع) را وادار به صلح با معاویه و بیعت با او دچار کرد: چرا که خود می فرمایند"بخدا سوگند که اگر یاوری می داشتم کار را به معاویه نمی گذاشتم."(4) و در جای دیگر می فرمایند:"چون یاوری نداشتم دست از آن (خلافت) برداشتم از برای صلاح این امت و حفظ خونهایشان."(5)

از طرفی عدم ظهور با نبود یاران می تواند به همان دلیل جنگیدن و صلح امام
حسن(ع) با معاویه باشد؛ زیرا ظهور با جنگ همراه خواهد بود، چرا که امام زمان(عج) می خواهند اقامه عدل و قسط کنند(6) و این نیز بدون جنگ میسر نمی باشد.(7) حال با نبود سپاه و یاور چگونه این غیبت و ظهور می تواند هدف اصلی خود را که هدف تمام انبیاء الهی بوده است(8) حاصل کند و به صلاح این امت بوده و مایه حفظ خون آنان شود در حالی که اگر جنگ صورت گیرد بدون پیروزی و سروری نه به صلاح امت است و نه خون امام و شیعیان اثر بخش و مفید خواهد بود و این سیره عقلاست که تا کاری را با اهداف و مقاصد خود هماهنگ نبینند دست به اقدام نمی زنند همانطور که سیره پیامبر و اهل بیت نیز می باشد؛ از نبی خاتم(ص) تا امام زمان(عچ).

چناچه پیامبر) در ابتدای نبوت خود در مکه چون یاوری نیافت که جهاد کند و از طرفی کفار قصد جان ایشان را کرده بودند به امر الهی هجرت کردند و امام علی(ع) بعد از ایشان از صحابه طلب یاری کردند چون یاوری نیافتند برای مصالح امت دست از خلافت برداشتند و جهاد نکردند و امام حسن) نیز. و خداوند ایشان را معذور داشت.(9) چنانکه امام حسن(ع) می فرماید:" مرا واگذاشتند یاری نکردند و با تو (معاویه) بیعت کردند اگر یاوران مخلص می یافتم که با من در مقام فریب نبودند هر آینه با تو بیعت نمی کردم."(10)

بنابراین هر امامی به نوعی بیعتی بر گردن داشت که مانع قیام و اقامه حکومت و عدل بصورت تام و کامل می شد. پس باید در آخرالامر بیعتی که موجب محدودیت در قیام است نباشد پس امام عصر ما که آخرین این شجره طیبه است باید مستور می ماندند تا از شر خلفا و بیعت با آنان مصون مانند.(11) چرا که بیعت و عهدشکنی از مومن نهی شده است(12) چنانچه پس از آنکه معاویه پیمان را زیر پا نهاد از امام خواستند که او نیز چنین کند و امام نپذیرفتند.(13)

از این رو امام
حسن(ع) هنگامیکه عده ای ملامت کنان نزدشان آمدند فرمود:" آیا نمی دانید هیچیک از ما نیست مگر آنکه در گردن او بیعتی از خلیفه جوری که در زمان اوست واقع می شود مگر قائم ما... زیرا حق تعالی ولادتش را مخفی خواهد گردانید و شخص او را از مردم پنهان خواهد کرد برای آنکه احدی را در گردن او بیعتی نباشد.(14)
 
از سوی دیگر پیامبر فرمودند:"هر امتی که مردی را در میان خود والی گردانند و در میان ایشان از او داناتری باشد پیوسته امر ایشان مایل به پستی است تا آنکه بسوی آنچه ترک کرده اند برگردند."(15) که این همان واقعه ای است که پس از پیامبر(ص) رخ داد ، در عصر هر یک از ائمه(ع) و جوامع بشری همواره به سوی پستی ها میل خواهند کرد آنقدر که در این دوران اکثراً دین حق و اخلاقیات را بازیچه می دانند مگر گروهی اندک .پس در آخرالزمان همه به سوی حق که مترود بوده است باز می گردند که این از جمله و عده ها و سنن الهی است ." إِنَّا لِلّهِ وَإِنَّا إِلَیْهِ رَاجِعونَ "(16)

و باز از سوی دیگر امام
حسن(ع) در خطبه بعد از صلح با معاویه می فرمایند:"اگر مردم و رسولش را می شنیدند هر آینه آسمان برکت خود را بر ایشان می بارید و دو شمشیر در این امت بر روی یکدیگر کشیده نمی شد، هر آینه نعمت های خدا را به خرمی و شادی می خوردند تا روز قیامت.."(17) که این همان چیزی است که در عصر ظهور وعده داده شده است آنگونه که امام حسن(ع) از پدرشان نقل می کنند که :"روزگار چنین فاسد خواهد بود تا آنکه حق تعالی در آخرالزمان مردی را برانگیزد در وقتی که روزگار به مردم بسیار شدید باشد و نادانی مردم را فرو گرفته باشد پس تقویت خواهد کرد خدا او را با ملائکه خود... و آسمان برکات خود را فرو ریزد ، گنجهای زمین برای او ظاهر گردد."(18) انشاء الله


پی نوشت ها:

م.حسرتی
1- مجلسی،تاریخ چهارده معصوم ص 445-434 //2- سوره رعد آیه 11 // 3- امام جواد(ع) فرمودند:هنگامی که برای او 313 نفر از اهل اخلاص جمع شود خداوند امر او را ظاهر خواهد کرد"شیخ صدوق،کمال الدین،ج2،ص 77 //4- تاریخ چهارده معصومفص 436 //5- همان //6- امام باقر(ع) از رسول اکرم(ص) روایت کردند: ...آخرینشان قائم به حق است که زمین را از عدل پُر می کند..."کلینی،کافی،ج 2، ح1398،ص 606 //7- امام باقر(ع) "..اما شباهت به جدش محمد(ص) شمشیر کشیدن و قیام با سلاح و کشتن دشمنان خدا و .."سید محمد تقی موسوی اصفهانی ، مکیال المکارم ،ج1، ص 100 //8- از این رو که ایشان آخرین جانشین خاتم الانیا می باشند و هدف تمامی انبیا هدایت انسان بسوی حق است..//9- شیخ طوسی ،امالی،ص561// 10- تاریخ چهارده معصوم،ص561//11- محسنی،ذبیح الله،مهدی(عج)آخرین سفیر انقلاب،ص 233-226 //12-رسول اکرم(ص) لا دین لمن لا عهد له؛محمد ری شهری،میزان الحکمه،باب العین //13- تاریخ چهارده معصوم،ص 448 //14- چهارده معصوم،ص 442//15- چهارده معصوم،همان//16- سوره بقره آیه156 //17- چهارده معصوم،همان//18 – طبرسی،احتجاج،ج2،ص 69.

نوع مطلب : مناسبتها، 

چهارشنبه 24 آبان 1396 :: نویسنده : بهانه بودن
حال منکران امام زمان(عج) و ظهورش

1 - سدیر صیرفی می گوید : از امام صادق (ع) شنیدم که فرمود :«صاحب الامر با یوسف (ع) شباهتی دارد » گفتم:«زندگی آن حضرت را می فرمائید یا غیبتش را؟»،فرمود :«خوک منشان این امت چه چیزی را درباره آن حضرت انکار می نمایند؟؛برادران یوسف که نوادگان و فرزندان پیامبر بودن یوسف را فروختند،آنگاه بعد از مدتی با او همکلام شدند و با وجود اینکه برادرشان بود او را نشناختند تا اینکه حضرت یوسف خود را به آنان معرفی و فرمود :« اَنَا یُوسُفُ وَ هذا اَخی»(1)،این امت از رحمت الهی چه چیزی را انکار می کنند؟آیا اینکه خداوند مدتی با حجت خودش همان کاری را انجام دهد که با یوسف انجام داد قابل انکار است؟(2)


2 –ابوحمزه ثمالی می گوید:روزی در خدمت امام باقر (ع) بودم ، وقتی مردم از حضورش مرخص و پراکنده شدند خطاب به من فرمود:«ای اباحمزه ، از مسائل مسلّم و حتمی در نزد خداوند که به هیچ رو قابل تغییر نیست قیام قائم ماست، پس هر که در آنچه می گویم شک کند در حالی خدا را ملاقات خواهد کرد که به او کفر ورزیده و او را انکار کرده باشد..»(3)

3 – ابوبصیر می گوید:امام صادق(ع)فرمود:«وقتی امام قائم(عج) ظهور کند عده زیادی از مردم،اورا انکار خواهند کرد،زیرا در سیمای جوانی رشید ظاهر خواهد شد،و جز مومنینی که خداوند در عالم ذر از آنها پیمان گرفته است کسی بر اعتقاد به او باقی نخواهد ماند.(4)

4 – در حدیث هشام بن سالم از امام صادق از پدران بزرگوارش آمده است که فرمود رسول الله(ص) فرمود :«قائم از نسل من است ..هر کس از او اطاعت کند از من اطاعت کرده و هر کس از او سرپیچی کند از من سر پیچی کرده است، هر کس غیبت او را انکار کند مرا انکار کرده است و هر که او را دروغ پندارد، مرا دروغ پنداشته است، هر که او را به راستی قبول کند و بپذیرد، مرا تصدیق کرده است،ازآنان که سخن مرا درباره او دروغ می پندارند و سخنم را انکار می کنند و امتم را از اعتقاد به او و راهش گمراه می نمایند به خدا شکایت می برم، وَسَیَعْلَمُ الَّذِینَ ظَلَمُوا أَیَّ مُنقَلَبٍ یَنقَلِبُونَ(5) .

علت انکار منکرین آن حضرت و ظهورش

 1 – امام صادق(ع) در مورد آیه« وَإِذْ أَخَذَ رَبُّكَ مِنْ بَنِی آدَمَ » فرمود:پیمانی که از آنان گرفته شد نسبت به خداوند، اقرار به ربوبیت، نسبت به پیامبر، اقرار به نبوت ، ونسبت ،به امیرالمومنین و امامان، اقرار به امامت آنان بود،آن گاه فرمود:« أَلَسْتُ بِرَبِّكُمْ » و امام (ع) بعد از تلاوت این قسمت از آیه اضافه فرمود:و آیا محمد پیامبر شما نیست؟ و آیا علی امام شما نیست ؟ و آیا ائمه هدایتگر به سوی حق ، امامان شما نیستند؟ آنگاه بنی آدم گفتند آری« قَالُوا بَلَى» پس خداوند فرمود « أَنْ تَقُولُوا یَوْمَ الْقِیَامَةِ» یعنی تا اینکه در روز قیامت نگویید:« إِنَّا كُنَّا عَنْ هَذَا غَافِلِینَ»(6)

2 – حسین بن نعیم صحاف می گوید:از امام صادق (ع) در مورد آیه« فَمِنْکُمْ کافِرٌ وَ مِنْکُمْ مُؤْمِنٌ »(7) سوال کردم .امام (ع) فرمود « خداوند در روز میثاق که بنی آدم ذراتی در صلب آدم بودند، کفر و ایمان مردم را با اعتراض از ولایت ما و تمسک به آن ، به ایشان شناساند.(8)

3 – امام رضا(ع) در پاسخ نامه عبدالله بن جندب می فرماید:« شیعیان ما و نیز پدرانشان با نام و نشان مشخص شده اند ، خداوند از ما و آنها پیمان گرفته است،در مسیر ما هستند و به جایگاه ما راه میابند، جز ما و آنها کسی تا روز قیامت بر اسلام باقی نمی ماند..»(9)

گفتار ما
در حدیث «صقر بن دلف»(10) در توضیح اینکه چرا امام منتظر ، منتظر نامیده شده است از قول امام جواد(ع) آمده بود که « دینداران و خداجویان ناب منتظر خروج او هستند..و مسلمان واقعی که تسلیم امر امامت هستند از خطرها رسته و نجات می یابند

در حدیث ابوبصیر از امام صادق(ع) نقل شده است که فرمود:« جز مومنینی که خداوند در عالم ذر از آنها پیمان گرفته است کسی بر اعتقاد به او باقی نخواهد ماند.» از این دو عبارت و احادیثی که در این متن ذکر شد فهمیده می شود که : انکار منکران و دشمنی ورزیدن دشمنان دارای سبب و علتی ازلی است و شاید به مساله طینت(11) و سرشت که در احادیث طینت به آن پرداخته شده است برگردد.پی نوشت ها

م.حسرتی
1-یوسف :90
2- اثبات الهداه،ج3،ص442،روایت 17
3- اثبات الهداه،ج3،ص532،روایت 460
4- اثبات الهداه،ج3،ص538،روایت 778
5- شعرا : 227
6- بحارالانوار،ج26،ص248،روایت2
7- تغابن:2
8- بحارالانوار،ج26،ص271،روایت9
9- بحارالانوار،ج26،ص241،روایت5
10- صقر بن ابو دلف گوید: از امام هادى(ع) شنیدم که مى‏فرمود: امام‏ پس از من فرزندم حسن است و پس از حسن فرزندش قائم کسى که زمین را از عدل و داد آکنده سازد همچنان که پر از ظلم و جور شده باشد.
11- احادیث طینت در اصول کافی،ج2،ص2و3آمده است.علامه طباطبائی نیز درباره مسئله طینت و سرشت ازلی بر این احادیث حواشی خود را مرقوم فرموده اند.

نوع مطلب : امام مهدی(عج)، 

هجدهم ذی الحجه هر سال یادآور واقعه ای مهم و نقطه عطفی در تاریخ اسلام است که شیعیان از آن به عنوان یکی از اعیاد بزرگ اسلامی یعنی « عید غدیر » یاد می کنند. در این روز شیعیان و محبان اهل بیت (ع) به جشن و شادی و سرور می پردازند و این روز عظیم را به یکدیگر شادباش می گویند.موضوع حادثه مهم و تاریخی غدیرخم از زمانهای دور همواره از مباحث اصلی و اساسی تاریخ اسلام بوده که این امر ناشی از سرنوشت ساز بودن این واقعه عظیم در مسئله امامت و خلافت حکایت دارد.

جانشینی پیامبر عظیم الشان اسلام (ص) نقطه اصلی اختلاف بین دو طایفه عمده مسلمانان بعد از رحلت رسول خدا بوده است . شیعیان معتقدند جانشینی پیامبر یک امر الهی است و هیچگاه این مهم به امت اسلامی واگذار نشده است . از سویی دیگر اهل سنت معتقدند که تعیین جانشینی پیامبر امری الهی نبوده و بعد از رحلت پیامبر اسلام به امت او محول گردیده است . با این مقدمه به بررسی دلایل شیعیان جهت گرامیداشت روز غدیر می پردازیم :

۱) شیعیان از آن رو روز غدیرخم را عظیم و بزرگ می شمارند چون اعتقاد دارند این واقعه مهم بیانگر حقیقتی است که هیچگاه از متن اسلام جداشدنی نیست و آن مسئله امامت و ولایت است . به عقیده شیعه این مسئله صرفا واقعه تاریخی نیست بلکه یکی از پایه های مهم دین مبین اسلام بوده و سرنوشت دین و دنیای مسلمین به آن بستگی دارد. مگر نه اینست که رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم ) در آن روز عظیم بنا به فرمان و تاکید پروردگار حضرت علی (علیه السلام ) را بعنوان جانشین خود و امام مسلمین بعد از خویش معرفی کرد و فرمود : این علی بن ابیطالب برادر وصی و جانشین من و امام بعد از من است . (۱)

قطعیت واقعه غدیر چه در متون روایی اهل سنت و چه شیعیان کمتر از قطعیت بعثت رسول خدا نیست و مدارک آن در جای جای کتب تاریخی این دو فرقه بزرگ اسلامی به وفور یافت می شود. حال که چنین است مگر پیامبر در آن روز شخصیتی را از طرف پروردگار تعیین نکرد و اطاعتش را بر عرب و عجم کوچک و بزرگ سفید و سیاه واجب نکرد فرمان او را نافذ و مخالفانش را آمرزیده نخواند مگر در آن روز او را پس از خود برترین مردم از زن و مرد معرفی نفرمود (۲) اگر اینطور است پس آیا تلاش برای شناخت امام علی (ع) و شناساندن آن حضرت به دیگران چیزی جز کمک کردن به پایه های اساسی اعتقادی مسلمانان می تواند باشد اکنون که اعتقاد داریم امام علی (علیه السلام) جانشین بلافصل پیغمبر و منصوب از طرف خداوند است آیا نباید آن روز را بزرگ بداریم همچنانکه روز بعثت رسول خدا را بزرگ میداریم .

۲) در بزرگداشت حادثه غدیر احادیث زیادی از معصومین (علیهم السلام ) نقل شده است . برای نمونه به قسمتی از خطبه غدیریه حضرت علی (علیه السلام ) اشاره می شود. آن حضرت در رابطه با این روز تاریخی اسلام فرمود : « رحمت خدا بر شما باد. پس از پایان این تجمع به خانه ها برگردید و به خانواده های خود وسعت و گشایش دهید. به برادران خود نیکی کنید و خداوند را بر نعمتی که ارزانی کرده است سپاس گویید. از نعمت الهی به یکدیگر هدیه دهید آنگونه که خداوند بر شما منت نهاده و پاداش آن را در این روز چندین برابر عیدهای گذشته و آینده قرار داده است . نیکی در این روز ثروت را می افزاید و عمر را طولانی می کند ابراز عاطفه و محبت به هم در این روز موجب لطف خدا می شود. تا می توانید در این روز خرج خانواده و برادرانتان کنید و در برخوردها و ملاقات ها شادمانی و سرور نمائید . (۳)

۳) شیعه به ماجرای غدیر تنها به دیده واگذاری خلافت و به عنوان یک مسئله تاریخی نمی نگرد بلکه به نص صریح قرآن اسلام را بدون ولایت ائمه (علیهم السلام) دینی ناقص می داند. آیه اکمال نشان می دهد همان طور که در قیامت تنها دین اسلام از آدمیان پذیرفته می شود اسلام کسانی نیز که ولایت حضرت علی (ع) را قبول ندارند کامل ندانسته و لذا مورد پذیرش و رضای پروردگار نخواهد بود. شیعه امامت را هرگز به زمامداری محدود نمی داند بلکه لازمه امامت پذیرش مقام علمی اهل بیت (علیهم السلام) به عنوان تنها آگاه به علوم قرآن و سنت نبوی است . چرا که فقط آنانند که قرآن و سنت را بی کم و کاست می شناسند و به درستی به دیگران یاد می دهند. پیامبراکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) در تفسیر آیه « واعتصموا بحبل الله جمیعا و لاتفرقوا » سوره عمران فرمود : ریسمان خدا که باید به آن تمسک بجوئید علی و اهل بیت اویند . (۴) و در جای دیگر نیز حضرت علی (علیه السلام ) خدمت رسول گرامی اسلام (صلی الله علیه و آله و سلم) عرض کرد : ای رسول خدا فرقه نجات یابنده کدام است پیامبر فرمودند : آنهایی که روش تو و یاران تو را دارند و به آن تمسک می جویند . (۵)


ادامه مطلب


نوع مطلب : مناسبتها، 


درباره وبلاگاینجا آسمان ابری ست
آنجا را نمی دانم
اینجا هوایش بهاری نیست
آنجا را نمی دانم
اینجا عاشقا تنهایند
آنجا را نمی دانم
اینجا دل برای تو تنگ است
آنجا را نمی دانم...

نوای مهدوی

این نوا را در وبلاگ خود پخش کنید:

آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • آخرین بازدید :